REKLAMA

Polacy nie odkładają na emeryturę

  • www.pulshr.pl
  • Autor: Pulshr.pl
  • 06 września 2016 10:59
Polacy nie odkładają na emeryturę Obecnie na IKE i IKZE Polacy zgromadzili blisko 7 mld złotych (Fot. Shutterstock)

• Coraz więcej Polaków zakłada Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego.
• To wciąż jednak niespełna 10 procent wszystkich pracujących - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Obecnie na IKE i IKZE Polacy zgromadzili blisko 7 mld złotych. Pół miliarda przybyło w pierwszych 6 miesiącach tego roku, co oznacza 20-procentowe tempo przyrostu oszczędności.

- Te 20 proc. to wydaje się dużo. Pamiętajmy jednak o tym, że jak mamy jedną śliwkę w koszyku i wrzucimy drugą, to mamy 100-proc. wzrost. To są takie wzrosty z tego względu, że jest właśnie tak słabo i nawet niewielkie dopływy pieniędzy powodują, że procentowy wzrost jest dosyć duży. Jak sobie policzymy, ile tam jest zgromadzonych pieniędzy – 7 mld zł, to wydaje się dużo, ale jak spojrzymy, ile łącznie mamy wszystkich oszczędności, to te oszczędności, które mamy w IKE i IKZE stanowią 0,5 proc. – podaje  na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Ekspert zwracał także uwagę na to, że ponad połowę nowych klientów IKZE - w pierwszym półroczu - stanowili klienci towarzystw funduszy inwestycyjnych, dzięki czemu TFI wyprzedziły zakłady ubezpieczeń. Znaczny wzrost aktywów zaliczyły także IKE i IKZE w bankach.

Skąd ta zmiana? Banki po prostu stały się bardziej aktywne w pozyskiwaniu klientów na te produkty.

Czytaj cały tekst TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA