REKLAMA

Polacy ocenili. Relacje Kościoła z PiS zbyt bliskie

  • Autor: jk
  • 18 września 2017 09:02
Polacy ocenili. Relacje Kościoła z PiS zbyt bliskie Tylko 6 proc. badanych twierdzi, że Kościół powinien popierać politykę PiS. (Fot. Pixabay)

63 proc. Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki PiS - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

• Niemal połowa dorosłych Polaków (48 proc.) negatywnie ocenia relacje polskiego Kościoła i PiS, oceniając je jako zbyt bliskie - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

• Z kolei 63 proc. badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki rządu PiS.

• Większość (70 proc.) jest również krytyczna wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań.

Z przeprowadzonego badania wynika, że zaledwie 16 proc. Polaków pozytywnie ocenia relacje Kościoła i partii rządzącej, natomiast niemal połowa (48 proc.) ocenia je negatywnie uważając, że są one zbyt bliskie. Negatywny stosunek przeważa wśród zwolenników PO i Nowoczesnej (po 71 proc.), jednak sceptyków nie brakuje również wśród wyborców Kukiz’15 (48 proc.) oraz PiS (20 proc.).

Tylko 6 proc. badanych twierdzi, że Kościół powinien popierać politykę PiS, a zdecydowana większość (63 proc.) jest zdania, że Kościół powinien zachować neutralność. Odpowiedzi takie padają niezależnie od sympatii politycznych badanych oraz ich zaangażowania religijnego. Uważa tak bowiem 86 proc. sympatyków Kukiz’15, 72 proc. sympatyków PO, 53 proc. - Nowoczesnej oraz 47 proc. - PiS’u. Tego zdania są zarówno katolicy praktykujący, jak i niepraktykujący (po 62 proc.).

Polacy są także bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań w trakcie nabożeństw w kościele, bo aż 70 proc. badanych ocenia to zjawisko negatywnie. Najwięcej przeciwników jest wśród zwolenników PO (95 proc.) i Nowoczesnej (94 proc.). Tego zdania jest również 60 proc. praktykujących katolików. Przewaga zwolenników poruszania tematów politycznych podczas kazań jest wyłącznie wśród sympatyków PiS.

- Wyniki badania można zinterpretować jako mocny głos Polaków za rozdziałem Państwa i Kościoła. Nawet osoby definiujące się jako praktykujący katolicy wolą, by Kościół zachował neutralność polityczną - komentuje dr Tomasz Baran z wydziału psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najwięcej osób deklarujących się jako praktykujący katolicy jest wśród zwolenników PiS (66 proc.)
i Kukiz’15 (62 proc.), a w dalszej kolejności wśród sympatyków PO (45 proc.) i Nowoczesnej (26 proc.).

- Katolicy są wśród sympatyków nie tylko PiS, ale również w pozostałych ugrupowaniach politycznych. Dla polskiego Kościoła powinien to być jasny sygnał, że jeśli nie chce tracić wiernych, to powinien zaprzestać angażowania się w politykę partii rządzącej. Dobrze, że głos zaczynają zabierać też duchowni, którzy dostrzegają niebezpieczeństwo zbytniego upolitycznienia Kościoła i przed tym przestrzegają - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

*Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA