REKLAMA

Polacy piją za dużo alkoholu. Resort zdrowia ma nowy plan

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 19 września 2016 09:54
Polacy piją za dużo alkoholu. Resort zdrowia ma nowy plan W 2015 r. i w 2014 r. Polacy wypili, w przeliczeniu na osobę, 3,2 l alkoholu. (fot.fotolia)

• Ministerstwo Zdrowia ma nowy pomysł na zmniejszenie spożycia alkoholu.
• Planuje wprowadzenie zakaz produkcji i sprzedaży mocnych trunków w małych butelkach.

Resort zdrowia chce wprowadzenia zakazu sprzedaży albo zmiany opodatkowania trunków sprzedawanych w małych butelkach. Powód? W 2015 r. i w 2014 r. Polacy wypili, w przeliczeniu na osobę, 3,2 l alkoholu.

Na razie trwają dyskusje na temat metod ograniczenia spożywania alkoholu. Zdaniem ekspertów za wysokie spożycie alkoholu w dużym stopniu odpowiadają małe butelki. Tzw. małpki odpowiadają za prawie jedną trzecią sprzedaży, która w 2015 r. wyniosła 296 mln litrów.

Zdaniem PARPA zamiast zakazu sprzedaży małych opakowań skuteczniejsze byłoby wprowadzenie minimalnej ceny za porcję alkoholu. Agencja zaproponowała stawkę 2 zł za 10 g czystego alkoholu.

Z danych NFZ wynika, że leczenie uzależnień od alkoholu i następstw klinicznych tej choroby oraz zatrucia alkoholem kosztują rocznie około 500 mln zł.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA