REKLAMA

Polacy podzieleni w sprawie ustawy o IPN

  • Autor: PAP/AT
  • 05 lutego 2018 08:30
Polacy podzieleni w sprawie ustawy o IPN Polacy wypowiedzieli się ws. ustawy o IPN (fot.shutterstock)

Za wprowadzeniem noweli u stawy o IPN opowiada się 36 proc.  Polaków, zaś 39 proc. jest za jej wstrzymaniem.

36 proc. ankietowanych Polaków chce wprowadzenia noweli ustawy o IPN, zaś 39 proc. opowiada się za jej wstrzymaniem ze względu na krytykę zagranicy - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Poparcie dla samego zapisu o karach za fałszowanie historii zadeklarowało 40 proc. respondentów, źle oceniło go 32 proc., 17 proc. nie miało zdania w tej sprawie, a 11 proc. - o sprawie nie słyszało.

Wprowadzenie kary grzywny lub więzienia za przypisywanie wbrew faktom państwu polskiemu oraz narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, m.in. podczas II wojny światowej, dobrze ocenili wyborcy Nowoczesnej (71 proc.), Kukiz'15 (62 proc.) i PiS (57 proc.); natomiast źle - PO (52 proc.), SLD (50 proc.) i PSL (50 proc.).

Na pytanie, co Polska powinna zrobić z nowelą w związku z krytyką innych krajów, zwolennicy PO i SLD (odpowiednio 77 i 75 proc. wskazań) opowiedzieli się za wstrzymaniem wprowadzenia tego prawa; zaś wyborcy PiS (68 proc.) i Nowoczesna (63 proc.) byli za jej wprowadzeniem mimo to.

Sondaż został zrealizowany w dniach 1-2 lutego br. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA