REKLAMA

Policja: Było 143 "czarnych protestów, ok. 98 tys. uczestników

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2016 14:07
Policja: Było 143 "czarnych protestów, ok. 98 tys. uczestników Policja odnotowała w poniedziałek 143 zgromadzenia związane z tzw. czarnym protestem (fot.:policja.pl)

• Policja odnotowała w poniedziałek 143 zgromadzenia związane z tzw. czarnym protestem. Uczestniczyło w nich ok. 98 tys. osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.
•  Dodał, że po "czarnym proteście" w Poznaniu zatrzymano trzy osoby.
•  Jak powiedział, nie ma zgody i przyzwolenia, aby atakować policjantów stojących na straży prawa.

Największe zgromadzenia odbyły się we Wrocławiu, gdzie było ok. 20 tysięcy uczestników, w Warszawie - 17 tys. uczestników i w Poznaniu - ok. 8 tys.

- Wszystkie praktycznie te zgromadzenia przebiegały w sposób niezwykle spokojny i bezpieczny i to było efektem dobrej, jak zwykle profesjonalnej, służby pełnionej przez polskich policjantów w tych miejscach - powiedział komendant policji.

Dodał, że odnotowano siedem incydentów.- Były to bardzo drobne incydenty i tylko jeden z nich, ten poznański, miał charakter zbiorowy - poinformował Szymczyk.

Jak relacjonował komendant, te trzy osoby, które zaatakowały policjantów, były wcześniej notowane za podobne przestępstwa; są powiązane ze środowiskiem anarchistycznym.

Mówił, że po zakończeniu "czarnego protestu" w Poznaniu grupa 17 osób na ul. św. Marcin zaatakowała pododdział policji, który zabezpieczał ten rejon. Według relacji komendanta, były to osoby zamaskowane, w kominiarkach, które obrzuciły policjantów kamieniami, butelkami i zapalonymi racami. W wyniku tego - jak zaznaczył - bezpodstawnego ataku pięciu policjantów zostało rannych. Mają obrażenia twarzy, poparzenia szyi i klatki piersiowej oraz potłuczenia.

- Ten atak był powodem do podjęcia interwencji, w wyniku której zatrzymano trzy najbardziej agresywne osoby. W pewnym momencie doszło do próby odbicia tych osób. Wtedy policjanci użyli gazu pieprzowego - mówił komendant.

- Nie ma zgody i przyzwolenia, aby atakować policjantów stojących na straży prawa. Oskarżenia o brutalność policji są bezpodstawne - dodał Szymczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • J.Arski 2016-10-04 21:51:20
    Widać że Płaszczak zakazał podawania liczb większych niż 100 tysięcy pod karą utraty premii przez KGP. Jeśli milicjanci demokratycznej większości mówią o 98 tysiącach to w rzeczywistości było pół miliona.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA