REKLAMA

Politolodzy i socjolodzy komentują przemówienie Jarosława Kaczyńskiego

 • Autor: PAP
 • 02 maja 2016 19:11
Politolodzy i socjolodzy komentują przemówienie Jarosława Kaczyńskiego Prof. Staniszkis nie jest zaskoczona przedstawioną w przemówieniu Kaczyńskiego zapowiedzią zmian w Konstytucji. (Fot. youtube.com)

• Po długim czasie używania antyunijnej retoryki najwyraźniej przyszedł czas na zamianę dyskursu – mówi prof. Jadwiga Staniszkis.
• Konstytucja powinna powstać "jako wspólny projekt wszystkich", a nie tylko PiS" – ocenia dr Anna Materska-Sosnowska.
• Jak dodaje podkreśliła, że członkostwo w Unii jest równoznaczne z przestrzeganiem obowiązujących w niej zasad.

W przemówieniu z okazji Dnia Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński zasygnalizował, że mimo dotychczasowej krytyki Unii Europejskiej, dostrzega, że bezpieczeństwo Polski zależy od pozostania w jej strukturach - skomentowała prof. Jadwiga Staniszkis.

Prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z PAP oceniła, że przemówienie prezesa PiS z okazji Dnia Flagi zawierało ważną deklarację dotyczącą przynależności Polski do UE. Kaczyński powiedział, że "realna przynależność do Europy, to przynależność do Unii" i że członkostwo w Unii jest elementem bezpieczeństwa.

- Po długim czasie używania antyunijnej retoryki najwyraźniej przyszedł czas na zamianę dyskursu - skomentowała prof. Staniszkis.

Prof. Staniszkis nie jest zaskoczona przedstawioną w przemówieniu Kaczyńskiego zapowiedzią zmian w Konstytucji.

- To nie jest jakaś nowość, PiS zapowiadał to już wcześniej - mówiła.

Niepokoi ją natomiast przedstawiona przez Kaczyńskiego propozycja powołania Instytutu Wolności Nauki, który miałby weryfikować negatywne decyzje odnoszące się do nadawania stopni i tytułów naukowych.

- Uważam, że środowisko naukowe potrzebuje autonomii działania, próby sterowania nim z pozycji politycznych nie doprowadzą do niczego dobrego - podkreśliła prof. Staniszkis.

Z kolei dr Anna Materska-Sosnowska, politolog UW odnosząc się do przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z okazji Dnia Flagi stwierdziła, że dobrze, iż w ogóle pada zapewnienie o trwaniu w Unii Europejskiej.

Materska-Sosnowska podkreśliła, że członkostwo w Unii jest równoznaczne z przestrzeganiem obowiązujących w niej zasad.

- Rozumiem, że jeżeli chcemy być członkiem Unii nadal i nie występować, to również będziemy przestrzegać zasad, które w Unii obowiązują, jak również będziemy tę Unię budować jako członek Unii, czyli nie „oni Unia” tylko „my Unia" - powiedziała.

- Unia to jest solidarność, to jest solidarność w dobrobycie i solidarność w biedzie. To jest solidarność wtedy, kiedy my potrzebujemy pomocy, ale również, kiedy inne państwa potrzebują pomocy. Wybiórczo nie da się (w Unii) być, chyba że się chce być członkiem drugiej kategorii. Unia tak, ale na naszych warunkach - tak się nie da - podsumowała.

Materska-Sosnowska oceniła także propozycję prezesa PiS dot. rozpoczęcia prac nad zmianą konstytucji.

- Rewizja konstytucji po 20 latach oczywiście nie jest zakazana, jest wskazana. Trzeba by się było zastanowić, co można zmienić, jak można zmienić - mówiła. Jednak, jak zastrzegła, żadna konstytucja nie będzie gwarantem dla państwa, jeżeli politycy i rządzący nie będą jej przestrzegać.

Podkreśliła, że konstytucja powinna powstać "jako wspólny projekt wszystkich", a nie tylko PiS".

- Przypominam, że PiS schował swój projekt konstytucji przed wyborami, zniknął on ze wszystkich możliwych stron, a jest to projekt, który był bardzo krytykowany - powiedziała.

- Konstytucja jako prawo najwyższe, dobro wspólne, powinna powstać w procesie pewnej koncyliacji (...) szukania wspólnych części. Więc jeżeli słyszę, „bo to będzie projekt PiSu”, to to nie budzi jakiejś większej nadziei. Oczywiście, że wtedy trzeba by było przeprowadzić referendum - z tym się zgadzam - żeby to była konstytucja wszystkich, a nie tylko jednej grupy - mówiła Materska-Sosnowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • historia Polski 2016-05-03 21:18:27
  Do Kuruc: Skończ człowieku z jadem i nienawiścią do Pana Jarosława , nie obrażaj i nie wypisuj rzeczy nierealnych , nie ma bowiem w Polsce instytucji czy funkcji jak w twoim wpisie , to właśnie wasz guru z ostatnich 8 lat , spełniał taką rolę , wypowiadając się w PO w takim kontekście , a o mój rozum nie martw się , tylko o swój mózg , bo z nim coś nie tak , chyba zanikają i zaniknęły , bo jest ich bardzo dużo szare komórki mózgowe związane z pamięcią wsteczną i bieżącym rozumowaniem kultury politycznej w kraju , a z ta preambuła to tylko do przedszkola ,nawet dzieci by to wyśmiały , gorzej niż klaun w cyrku.
 • Kuruc 2016-05-03 21:00:59
  Do historia Polski: Preambuła nowej "konstytucji" 1. Jarosław Kaczyński ma rację. 2. jeśli nie - patrz p.1 To dla mózgownic tak wypełnionych podziwem dla Zbawcy Polski że na rozum już miejsca nie starcza.
 • historia Polski 2016-05-03 08:33:13
  Do Rebelion: pusta mózgownico , nie znasz historii Polski , czas na naukę , Pan Jarosław ma rację , sięgnij do Konstytucji uchwalonej , a nie komentowanej , do wiarygodnego źródła historycznego i nie się nieprawdy i kłamstwa.
 • Rebelion 2016-05-02 22:48:04
  Konstytucja 3 Maja w roz. VI mówiła o 25 latach... Chyba że p. Kaczynski miał jakiś inny tekst...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA