REKLAMA

Polityk roku 2017. Polacy wskazali, ale bez przekonania

  • Autor: aw/PAP
  • 02 stycznia 2018 11:44
Polityk roku 2017. Polacy wskazali, ale bez przekonania Wśród polityków Andrzej Duda cieszy się poprzeciera największej grupy Polaków(fot. Grzegorz Jakubowski/KRPR)

13 proc. badanych w grudniowym sondażu CBOS uważa, że miano polityka roku 2017 należy się prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 11 proc. wskazało na b. premier Beatę Szydło, a według 23 proc. na ten tytuł nie zasłużył żaden z polityków.

Na pytanie otwarte o to, któremu z polskich polityków należy się tytuł polityka roku 2017, jako wyróżnienie człowieka, który w minionym roku "najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa", nikogo nie wskazało łącznie 50 proc. respondentów. 27 proc. tłumaczyło się brakiem zainteresowania lub kompetencji w sprawach politycznych; 23 proc. stwierdziło natomiast, że na tak zdefiniowany tytuł polityka roku nie zasługuje żaden z polskich polityków.

Pozostali badani najczęściej - w 13 proc. przypadków - wskazywali na prezydenta Dudę. Według 11 proc. politykiem roku można określić Beatę Szydło - która w czasie przeprowadzania sondażu pełniła jeszcze funkcję szefowej rządu. Trzecie miejsce zajął obecny premier, a ówczesny wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, z 8 proc. wskazań respondentów. Zdaniem 5 proc. badanych politykiem roku 2017 był prezes PiS Jarosław Kaczyński, a 3 proc. mianem tym określiło przewodniczącego Rady Europejskiej, b. premiera Donalda Tuska.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • !!! 2018-01-02 18:08:10
    Do §.beda siedziec.: Biedaku dla Ciebie i twych adoratorów z PO-PSL-SLD Zakłady Psychiatryczne czekają otworem, przegraliście w demokratycznych wyborach, w związku z czym zostaniecie osądzeni za najcięższego kalibru przestępstwa zgodnie z majestatem prawa.
  • §.beda siedziec. 2018-01-02 17:56:46
    Stanislaw Piotrowicz,udalo mu sie znowu wprowadzic Komunizm.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA