REKLAMA

Polscy antyterroryści gotowi do globalnej współpracy

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 12 lutego 2016 16:46
Polscy antyterroryści gotowi do globalnej współpracy Rząd wspiera udział UE w organizacjach współpracujących na rzecz zapobiegania terroryzmowi oraz jego zwalczania./Fot.WK/

• Antoni Macierewicz potwierdził, że Polska chce współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego (IS).
• Unia jest członkiem i ważnym donatorem koalicji globalnego forum ds. zwalczania terroryzmu.
• Polska nie jest członkiem tego forum, w którym są kraje dotknięte terroryzmem. Pracujemy tylko w niektórych grupach roboczych.
• Rząd chce jednak, byśmy byli reprezentowani również na poziomie globalnym.

Mimo, że dzisiaj w naszym kraju nie ma zagrożenia terrorystycznego, rząd polski stoi na stanowisku, że zapobieganie oraz zwalczanie terroryzmu na świecie i w Europie jest solidarnym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich.

Najświeższym tego przykładem jest zapowiedź, jaką złożył szef MON Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej na spotkaniu ministrów obrony NATO w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli /10 lutego br./. Zadeklarował gotowość Polski do współuczestniczenia w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS), "które są teraz tak istotne na południowej flance NATO".

Dlatego, jak powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE, Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w MSZ, rząd wspiera udział UE w organizacjach współpracujących na rzecz zapobiegania terroryzmowi oraz jego zwalczania.

- UE jest członkiem założycielem koalicji globalnego forum ds. zwalczania terroryzmu. Jest też jednym z głównych donatorów tej organizacji. W sposób oczywisty dąży do tego, by wiedzieć jak przebiegają prace forum oraz jak są wykorzystywane unijne fundusze. UE gwarantuje sobie miejsce w radach zarządzających tych komisji, wpływa na kierunki ich działań oraz dobór projektów, a także wybór państw, w których będą one realizowane - mówił Aleksander Stępkowski.

Czytaj też: Prawo o zwalczaniu terroryzmu jeszcze w tym półroczu

Pierwszym poziomem walki z terroryzmem w wymiarze zewnętrznym jest współpraca na szczeblu unijnych grup roboczych m.in. w ramach Grupy G-6, zrzeszającej szefów resortów spraw wewnętrznych Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski.

Zasadniczym zadaniem tej Grupy jest organizacja współdziałania w dziedzinach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa wewnętrznego, także w zakresie zagrożeń terrorystycznych.

Polska do G-6 dołączyła w marcu 2006 r. Podczas przewodnictwa Polski w grupie G-6, w październiku 2007 r. w Sopocie przyjęto wspólną deklarację dotyczącą zacieśniania współpracy na rzecz zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.

Koalicja globalnego forum natomiast to wyższy, światowy poziom organizacji ds. zwalczania terroryzmu. Jak dotąd Polska nie jest formalnie członkiem tej koalicji. Skupia ona w większości kraje bezpośrednio dotknięte terroryzmem. Jednak poprzez swą pracę w UE Polska chciałaby uczestniczyć również w globalnym forum państw walczących z terroryzmem.

- Zwiększenie skuteczności działań w tej dziedzinie poprzez udział Polski w globalnym forum ds. zwalczania terroryzmu wpłynie, w naszej opinii, na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich jej członków, w tym Polski – deklarował wiceminister Stępkowski.

Czy deklaracja o udziale Polski w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. IS przyczyni się do naszego uczestnictwa w globalnym forum? Z całą pewnością tak.

 - Już teraz wiele instytucji unijnych, których celem jest zapobieganie radykalizacji prowadzącej do terroryzmu i brutalnego ekstremizmu, zwraca się do państw członkowskich o oddelegowanie ekspertów do ich wsparcia – powiedział poseł Tomasz Głogowski. - Stwarza to dodatkowe możliwości dla polskich ekspertów.

Dotyczy to takich instytucji, jak Europejski Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, który prowadzi współpracę międzynarodową dotyczącą badań ofiar przestępstw, w którym uczestniczymy już od lat oraz Światowego Funduszu na rzecz Zaangażowania Społeczności i Odporności.

- Ponieważ zaangażowanie Polski jest ważną kwestią, rząd poparł stanowisko, wypracowane wspólnie przez Komisję Europejską i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, w sprawie udziału UE w organizacjach ds. współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania terroryzmowi – argumentował poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA