REKLAMA

Polska da dodatkowe 3 miliony euro na uchodźców z Syrii

  • Autor: PAP / MIW
  • 04 lutego 2016 22:14
Polska da dodatkowe 3 miliony euro na uchodźców z Syrii Uchodźcy z Syrii uciekają przed trwającą tam od lat wojną domową. (Fot. : www.madryt.msz.gov.pl).

• Premier Beata Szydło wzięła udział w konferencji "Wspierając Syrię i region".
• Polska dołącza do państw, które przeznaczają pieniądze na pomoc humanitarną dla Syrii. 
• Szefowa rządu podkreśliła, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa mieszkańców Europy.

Polska dołącza do darczyńców przeznaczających środki finansowe na pomoc humanitarną dla Syrii - zadeklarowała w czwartek (4.02) w Londynie premier Beata Szydło. Oceniła, że decyzje, które zapadły podczas międzynarodowej konferencji, to krok w dobrym kierunku.

Polski rząd wpłaci 3 mln euro do międzynarodowego funduszu na rzecz wsparcia ogarniętej wojną domową Syrii i regionu, oprócz zadeklarowanych wcześniej 1,5 miliona euro, które są regularnie wpłacane za pośrednictwem ONZ, Unii Europejskiej i w ramach współpracy bilateralnej.

- 3 mln euro to jest kwota, którą będziemy przeznaczać na pomoc Syrii w ramach funduszu, który będzie utworzony w związku z konferencją w Londynie. Natomiast 1,5 mln euro to pieniądze, które będą zagospodarowane na pomoc uchodźcom w państwach ościennych. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Premier Szydło w czwartek w Londynie wzięła udział w konferencji "Wspierając Syrię i region", podczas której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych dyskutowali o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania stawiane przez kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Polska premier na briefingu w Londynie podkreśliła, że jej ostatnie wizyty, a także ta obecna, mają wspólny mianownik - bezpieczeństwo. Jak dodała, czwartkowa rozmowa przywódców dotyczyła bezpieczeństwa mieszkańców Europy, także polskich obywateli.

Szydło zaznaczyła, że londyńska konferencja jest dyktowana przede wszystkim chęcią pomocy humanitarnej dla Syrii. Podkreśliła, że Polska dołącza do państw donatorów, które przeznaczają środki finansowe na pomoc humanitarną dla tego kraju. "Chcemy w ten sposób pomagać Syryjczykom, żeby prowadziło to także do rozwiązania tego wielkiego problemu, który narodził się tam, na miejscu, żeby Syryjczycy mogli myśleć o bezpiecznym powrocie do swojego domu" - podkreśliła.

- Cieszę się, że propozycje, które mój rząd składał, żebyśmy rozwiązywali problem poza granicami zewnętrznymi UE i aby wzmacniać granicę zewnętrzną, aby nieść pomoc humanitarną, (...) że w tej chwili te propozycje znajdują coraz większe zainteresowanie i zrozumienie również w innych krajach europejskich" - wskazała Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA