REKLAMA

Polska do G20. Zbigniew Kuźmiuk z PiS proponuje poszerzenie formatu o Polskę

  • Autor: GP
  • 27 stycznia 2017 08:05
Polska do G20. Zbigniew Kuźmiuk z PiS proponuje poszerzenie formatu o Polskę Eurodeputowany zaznaczył, że Argentyna czy RPA mają mniejsze PKB od Polski, a są w G20. (fot. youtube.com)

• Pojawia się propozycja inkorporacji Warszawy do grupy G20, czyli elitarnego klubu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. W styczniu w roli gościa na spotkaniu G20 w Niemczech, wystąpił Mateusz Morawiecki.
• Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) nawiązując do tej wizyty przekonuje, że miejsce Polski w G20 jest naturalne. Polska siłą ekonomiczną wyprzedza np. Argentynę lub RPA, które są w grupie.
• - Jesteśmy największym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeszły unikalną drogę od gospodarek centralnie planowanych do gospodarek rynkowych - pisał polityk uzasadniając dlaczego widzi Polskę w G20.

Polska inicjuje kolejną kampanię międzynarodową. Podczas gdy Witold Waszczykowski i jego dyplomaci starają się zapewnić Polsce niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, wicepremier Mateusz Morawiecki promuje Polskę do G20. To półformalne grono zrzeszające najpotężniejsze gospodarki świata.

Morawiecki odwiedził niemieckie Wiesbaden, gdzie spotkała się konferencja G20. Ta wizyta miała miejsce 25 stycznia.

Europoseł PiS w internetowym wpisie na platformie "Salon24" przekonywał o zasadności tej inicjatywy szefa resortu rozwoju i finansów.

- Kraje tej grupy reprezentują aż 90 proc. światowego PKB i 80 proc. światowej wymiany handlowej, więc nie powinno ulegać wątpliwości, że decyzje, które podejmują mają przemożny wpływ na to, co się dzieje w światowej gospodarce i handlu.

Dla autora wpisu Polska dysponuje potencjałem gospodarczy, który lokuje ją blisko omawianej  grupy państw.

Kraje G 20 zaznaczono na fioletowo, niebieskie (w tym Polska) to członkowie Unii, którzy nie są jako państwa zaliczani do grupy, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 2.5

- PKB naszego kraju szacowany na 570 mld USD daje nam 22 drugie miejsce na świecie, ba dwaj członkowie grupy maja wyraźnie niższe PKB: Argentyna ze swoim PKB wynoszącym 460 mld USD zajmuje dopiero 27 miejsce na świecie, a Republika Południowej Afryki z PKB wynoszącym 450 mld USD dopiero 29 - wylicza dane makroekonomiczne Kuźmiuk.

Co nie znaczy, że Polska ma z G20 wyeliminować jedno z tych państw. Przeciwnie, europoseł pyta, dlaczego G20 nie może stać się czymś więcej. - Jesteśmy największym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeszły unikalną drogę od gospodarek centralnie planowanych do gospodarek rynkowych i zapewne nasze doświadczenia w tym względzie mogą być ważne dla wielu krajów świata - dodaje.

Polityk akcentuje, że bycie w G20 to pewien cel strategiczny, który PiS wpisało do swojego programu wyborczego i będzie działać, by go zrealizować.

Mateusz Morawiecki był w niemieckim mieście 25 stycznia jako gość, co nie znaczy, że nie miał okazji zapoznać się i porozmawiać o aspektach działania G20.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA