REKLAMA

Polska dyskusja o aborcji w Parlamencie Europejskim, wraca też temat rezolucji

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 16:55
Polska dyskusja o aborcji w Parlamencie Europejskim, wraca też temat rezolucji Rząd oskarża opozycję o celowe atakowanie polskich władź na forum europejskim. (fot.:twitter.com/Europarl_PL)

• Frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim skrytykowała w piątek (7 kwietnia) inicjatywę w sprawie zaostrzenia polskich przepisów o aborcji.
• Szef tej frakcji, Włoch Gianni Pittella uznał tę propozycję za przejaw "obskurantyzmu rodem z innej epoki".
• Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie natomiast, do której należy PiS, przygotuje własny projekt rezolucji o sytuacji w Polsce.

- Eurodeputowani grupy S&D są oburzeni planami wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce, gdzie już obecne przepisy są bardzo restrykcyjne - napisała frakcja w piątkowym komunikacie. Wyraziła też poparcie dla organizowanych w nadchodzący weekend demonstracji przeciwko tej inicjatywie oraz zaapelowała do premier Beaty Szydło o powstrzymanie planów zaostrzenia przepisów.

- W naszych nowoczesnych czasach żadna kobieta, żaden lekarz ani nikt inny nie powinien być zagrożony karą więzienia za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji. My, jako socjaliści, odrzucamy tę formę obskurantyzmu rodem z innej epoki - oświadczył Pittella.

Belgijska eurodeputowana Maria Arena oceniła, że proponowany całkowity zakaz aborcji jest karygodny, i doprowadziłby do zagrożenia życia i zdrowia kobiet, wzrostu śmiertelności porodowej i powikłań, a także wzrostu liczby nielegalnych aborcji.

- Jako kobieta i matka chcę zaapelować do premier Beaty Szydło o natychmiastowe powstrzymanie tej inicjatywy. Rząd powinien uznać niezaprzeczalne prawa kobiet i dziewcząt do decydowania w sprawach dotyczących ich ciała oraz prawo do dostępu do dobrowolnego planowania rodziny oraz bezpiecznej i legalnej aborcji - oświadczyła Arena.

Przeczytaj: Dlaczego opozycja nie potrafi przekonać obywateli do swojej sprawy?

Socjaliści apelują też do przyłączenia się do organizowanych przed ambasadami Polski w różnych krajach demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów o aborcyjnych.

Sala obrad Parlamentu Europejskiego, źródło: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

- Zawsze mieliśmy bardzo spójne stanowisko, gdy Komisja Europejska zajmowała się w sytuacją wewnętrzną w poszczególnych krajach - powiedział Holtum na konferencji prasowej w PE w Brukseli.

Jak dodał, EKR nie uważa, by przygotowywana przez większość grup politycznych rezolucja PE krytyczna wobec polskiego rządu mogła stanowić konstruktywne podejście.

- Planujemy wniesienie własnego projektu rezolucji - poinformował.

Holtum podkreślił, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził Polskę, planuje kolejną wizytę i twierdzi, że prowadzi z polskim rządem konstruktywny dialog.

W środę Parlament Europejski ma głosować nad rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i publikacji jego wyroków, a także wzywającą Komisję Europejską do działań, które zapewnią rozwiązanie kryzysu wokół TK.

Negocjacje nad wspólnym tekstem rezolucji prowadzi kilka grup politycznych, w tym dwie największe: Europejska Partia Ludowa i socjaliści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bolo 2016-04-11 15:07:19
    Skąd tyle krzyku, skąd tyle smrodu To protestują wyznawcy KOD-u Na czele idzie facet wzorcowy I demokrata nasz eksportowy. Napłodził dzieci pełną chałupę, Po czym nań wypiął ojcowską (...). Zamiast pracować na utrzymanie, Woli odstawiać chocholi taniec. To nowoczesny wzorzec faceta, Co go utrzymać musi kobieta. Za nim w płaszczyku facet bez wąsa. Pokracznie skacze w tanecznych pląsach. Niczym dyrygent głuchej orkiestry. Roman „koń” - znana gwiazda palestry. Za nimi złoty chłopiec businessu. Choć nie posiada on „interesu” Przystojny, zgrabny, buźkę ma śliczną I błyszczy wiedzą, tą historyczną. Według Ryszarda, kochany Brachu, Józef Piłsudski dokonał zamachu i rząd obalił wyobraź sobie, pomimo tego, że leżał w grobie.. Nie wiem jak można ukończyć szkołę I dalej zostać takim matołem. Pytanie takie dręczy mą główkę. Za kim obecnie nosi aktówkę? Rubaszny „sołtys” przy Ryśku kroczy, Zza okularów wytrzeszcza oczy Na tych co z domów dzisiaj wylegli. Miłośnik sztuki, sprzętu i mebli. Napiszę jeszcze gdybyś nie wiedział, Pod żyrandolem pięć lat przesiedział, A gdy mu Naród „zgasił żarówkę” Spakował wszystko na ciężarówkę. Zostały po nim goluśkie ściany. Pokazał klasę „hrabia” ..."cacany".... Tuż obok błyszczy ruda czupryna. To Lis, skundlony dziennikarzyna. Za nimi krzyczą ot tak, dla sportu Funkcjonariusze byłych resortów. Kapusie, lumpy i cała tłuszcza. Ktoś ich na siebie ciągle napuszcza. Jednych przekonał, innym zapłacił Pseudo elity, łże demokraci. Niech do Was trafi ta prosta racja. JACY OBROŃCY, TAKA DEMOKRACJA.
  • tuSSk 2016-04-08 20:59:13
    Wiersz ten powstał z inspiracji pani Holland Której słowo całą prawdę nam odkryło Że są po to te protesty w państwie Poland Żeby było proszę państwa tak jak było * Brać garściami zamówienia i dotacje Tu kontrakcik, tam zlecenie się trafiło Ośmiorniczki jeść i kawior na kolację Żeby było proszę państwa tak jak było * Na posadach by państwowych się uwłaszczyć Wziąć odprawę siedem baniek, że aż miło Za granicą w pas się kłaniać oraz płaszczyć Żeby było proszę państwa tak jak było * By ustawę można było kupić w Sejmie Na cmentarzu żeby coś się załatwiło Wiara prosi i domaga się uprzejmie Żeby było proszę państwa tak jak było * Demokracji dzielnie broni Gross Jan Tomasz On też pragnie, żeby nic się nie zmieniło Gdy oczernić trzeba Polskę, zawsze go masz Żeby było proszę państwa tak jak było * Jest, a jakże i przemawia Lis na żywo Protestuje, żeby mu się nie skończyło W telewizji wypasione sute żniwo Żeby było proszę państwa tak jak było * Protestuje jak należy Urban Jerzy Przyznam szczerze, że mnie wcale nie zdziwiło Larum grają więc z pomocą i on bieży Żeby było proszę państwa tak jak było * Ale naród jednak rozum ma nielichy I w wyborach zdecydował głosów siłą By odsunąć towarzystwo to od michy I nie będzie proszę państwa tak jak było.!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA