REKLAMA

Polska - Francja: Nawet po sprawie Caracali, Magierowski jest optymistą

  • Autor: GP
  • 04 listopada 2016 09:58
Polska - Francja: Nawet po sprawie Caracali, Magierowski jest optymistą Marek Magierowski skomentował gęstniejącą atmosferę na linii Warszawa - Paryż. (fot.:youtube.com)

• Marek Magierowski przyznał, że dyplomatyczne problemy między Polską i Francją są faktem.
• - Nikt nie ukrywa, że to trudny okres w naszych relacjach z Francją - mówił urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy.
• W sprawie zaistniała też różnica pomiędzy prezydentem i szefem MON. Antoni Macierewicz mówił w Sejmie, że statki francuskie, które mieli kupić Rosjanie, trafiły do Federacji. Prezydent Duda w mediach mówił, że ma odmienne wiadomości.
• Magierowski zapewnił, że informacje Andrzeja Dudy są pewne.

Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta przyznał, że relacje z Francja przechodzą kryzys.

- Nikt nie ukrywa, że to trudny okres w naszych relacjach z Francją - powiedział urzędnik Andrzeja Dudy w rozmowie politycznej na antenie TVP. Wywiad wyemitowano w piątek (4 listopada). Magierowski połączył sytuację międzynarodową między Paryżem i Warszawą z ostatnimi, nieudanymi kontraktami zbrojeniowymi.

Jednym ze szczegółów sprawy jest sytuacja okrętów Mistral, które Francja w 2014 roku miała sprzedać Rosji. Minister Antoni Macierewicz sugerował, że statki sprzedano do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem Egiptu.

Andrzej Duda w temacie Mistrali, na antenie stacji Polsat powiedział, że jego informacje są odmienne od tych, którymi dysponuje Antoni Macierewicz. Magierowski w piątek (4 listopada) zapewniał, że "nie ma najmniejszych wątpliwości co do informacji na temat Mistrali, którymi dysponuje Andrzej Duda". Prezydent nie wyjawił w mediach, jaką wiedzą o statkach dysponuje.

Okręt wojenny typu Mistral, źródło: wikipedia.org/CC

Mimo trudności na linii Warszawa - Paryż, Magierowski jest dobrej myśli. - Jestem przekonany, że długofalowo współpraca Francji i Polski będzie się układać bardzo dobrze - mówił.

Relacje między Polską i Francją zaogniły się wczesną jesienią, gdy Ministerstwo Rozwoju i Airbus Helicopters nie doszły do porozumienia i zerwano negocjacje dotyczące śmigłowców Caracal.

Strona polska utrzymywała, że Francuzi nie byli w stanie wypełnić umowy, a konsorcjum zbrojeniowe oceniało, że rząd nie dał jasnych argumentów, dlaczego doszło do zerwania negocjacji. Mimo to, gdy rząd w Warszawie zdecydował się ponownie rozpisać przetarg na śmigłowce dla Wojska Polskiego, Airbus Helicopters wystąpiło z gotowością do udziału w kolejnej procedurze przetargowej.

W październiku prezydent Francji François Hollande odwołał wizytę w Warszawie i konsultacje międzyrządowe. Odebrano to jako ochłodzenie relacji dyplomatycznych między krajami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Tomek 2016-11-04 14:25:27
    Magierowski -plują w twarz a On mówi że deszcz pada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA