REKLAMA

Polska kształci pracowników na rynek niemiecki

  • Autor: GP
  • 25 maja 2016 12:37
Polska kształci pracowników na rynek niemiecki Absolwenci naszych szkół zasilają rynek pogranicza, czyli w dużej części rynek niemiecki. (fot.:pixabay.com)

• Zebrani na panelu "Edukacja a zatrudnienie," który odbył się w ramach EEC 2016 w Katowicach, zaznaczali jakie problemy ma dzisiaj zachodnia część kraju.
• Podkreślono, że część pracowników edukując się w kraju szybko z niego ucieka na zachód Europy, np. do Niemiec.

Ważnym tematem – nie tylko dla mieszkańców zachodnich województw – są migracje pracowników.

– Absolwenci naszych szkół zasilają rynek pogranicza, czyli w dużej części rynek niemiecki. Na przykład praktyki studium pielęgniarstwa w Gorzowie prowadzone są po stronie niemieckiej i polskiej. Duża część pań zostaje w Niemczech, czyli często edukujemy dla sąsiada zza Odry – przyznaje Romuald Gawlik, wicemarszałek województwa lubuskiego.

Czytaj: Obserwator PiS relacjonował swoje wrażenia po spotkaniu opozycji

– Szkoły oferują też wykształcenie mieszkańcom Białorusi i Ukrainy, i chwała im za to. Uczą  polskiego i niemieckiego. I nie chodzi o to, żeby wykształcić absolwenta, który będzie pracował po stronie niemieckiej. Ale też o to, żeby niemieckich pracowników i pracodawców bardziej zintegrować – wyjaśnia Gawlik.

Arkadiusz Mężyk, rektor elekt Politechniki Śląskiej, zgodził się, że powinniśmy położyć duży nacisk na języki obce.

Więcej na PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA