REKLAMA

Polska musi reagować szybko. Może zabraknąć lekarzy

  • Autor: PulsHR.pl
  • 01 marca 2016 17:54
Polska musi reagować szybko. Może zabraknąć lekarzy W Polsce aktualnie na wszystkich rocznikach kierunków medycznych studiuje 21 tys. młodych osób. (fot.: Alex Proimos/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• W Polsce czynnie zawód lekarza wykonuje ponad 160 tys. osób. Na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarza.
• Na wszystkich rocznikach kierunków medycznych kształci się obecnie ponad 21 tys. młodych, a liczba lekarzy powyżej 60. roku życia przekroczyła już 24 proc.
• Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, jeśli nie zaczniemy reagować, wkrótce nie będzie miał nas kto leczyć, a jedynym rozwiązaniem będzie import lekarzy z zagranicy.

– W centralnym rejestrze Naczelnej Izby Lekarskiej mamy zarejestrowanych ponad 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, z czego ponad 160 tys. czynnie wykonuje swój zawód – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców – Polska jest w ogonie Europy. To 2,2 lekarza na tysiąc osób. Dla porównania, w Grecji – 6,6 lekarza; w Niemczech (kraju, który cierpi na duży deficyt lekarzy i chce zatrudnić dwa roczniki absolwentów polskich uczelni) – 4,1 lekarza; w Czechach na tysiąc mieszkańców przypada 3,4; a w Rosji – 3,6 lekarza.

Czy te statystyki da się poprawić? – W Polsce aktualnie na wszystkich rocznikach kierunków medycznych studiuje 21 tys. młodych osób. Pojawił się pomysł zwiększenia limitu przyjęć na studia o 20 proc., ale jest on niewystarczający. Poza tym, aby zwiększyć na raz liczbę studentów, potrzebne jest dofinansowanie i potrzebni są wykładowcy – wyjaśnia Hamankiewicz.

Więcej przeczytasz na PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • chory 2016-03-02 09:11:43
    Trzeba uwolnić zawód lekarz. Obecnie to minister ustala limity przyjęć na uczelnie medyczne. Musi być konkurencja, wzrośnie jakość pracy i traktowanie pacjentów, obecnie jest zty bardzo żle.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA