
Polski Alarm Smogowy wystosował apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy antysmogowej, czyli nowelizacji prawa ochrony środowiska. Według aktywistów nowe przepisy pozwolą samorządom skutecznie walczyć o o czyste powietrze w Polsce.
- Nie chodzi tylko o Kraków, ale o cały kraj. Polska ma najgorsze powietrze w UE. Normy jakości powietrza są łamane od 10 lat i czas najwyższy coś z tym zrobić. Każdego roku na choroby wywoływane zanieczyszczeniem powietrza umiera w kraju 45 tys. osób, czyli tyle, ile mieszka w małym miasteczku - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej w Krakowie Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
Dodała, że nowelizacja ustawy nie uzyskała w Sejmie poparcia wszystkich opcji politycznych, a problem jest bardzo poważny. - Na konieczność zmian legislacyjnych wskazują nie tylko ruchy społeczne takie, jak nasz, ale też eksperci i samorządy - dodała.
Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówił, że wokół ustawy narosło w ostatnich tygodniach wiele mitów. Jednym z nich jest to, że ustawę przygotowano pod kątem Krakowa. - Nie jest to prawdą. Ta ustawa ma pomóc w rozwiązaniu problemu fatalnej jakości powietrza w całej Polsce. Z problemem niskiej emisji borykają się setki miejscowości, niekoniecznie tylko wielkie aglomeracje - mówił Guła. -Ustawa daje możliwość stosowania innych narzędzi niż przyjęte w Krakowie, czyli całkowity zakaz stosowania węgla - dodał. Jak zauważył ustawa niczego nie nakazuje samorządom, to od sejmików wojewódzkich będzie zależeć, czy chcą z tych narzędzi skorzystać i w jakim zakresie.
Koszty ogrzewania nie muszą wzrosnąć
Działacze Alarmu podkreślają, że ustawa daje możliwość określenia norm emisyjnych urządzeń do spalania, a to oznacza, że będzie można nadal korzystać z węgla pod warunkiem, że stare piece zostaną zastąpione nowymi, które spełniają określone standardy. To z kolei - jak argumentują - sprawi, że koszty ogrzewania nie wzrosną, bo nowoczesne kotły są sprawniejsze.
Jak mówiła Dworakowska, jeśli prezydent RP nie podpisze ustawy samorządy nie będą mieć narzędzi, by zmotywować mieszkańców do wymieniania pieców, a jeśli skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zamrozi cały proces zmian na 2-3 lata.
Polski Alarm Smogowy i Akcja Demokracja zbierają w internecie podpisy pod apelem do prezydenta o podpisanie nowelizacji przepisów, a w poniedziałek od godz. 16.30 na Małym Rynku będzie nagrywany "kaszlący" spot zatytułowany "Pokaż Prezydentowi jak oddycha się w Krakowie".
Wcześniej podobny apel wystosowali do prezydenta Dudy politycy PO z Małopolski.
Parlament ustawę przyjął
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji prawa ochrony środowiska. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Zgodnie z nowelizacją przepisów sejmiki wojewódzkie będą mogły określać rodzaje i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania oraz parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Uchwała w tej sprawie będzie jednak musiała określać obszar, na jakim obowiązują ograniczenia. Sejmik będzie mógł ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku i określić, które podmioty bądź instalacje będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.
Zmiany mają na celu to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne. Przykładem jest Kraków, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Uchwała przyjęta w listopadzie 2013 r. została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził jej nieważność. Sprawą tą ma się zająć 25 września Naczelny Sąd Administracyjny.


PRZECZYTAJ TAKŻE
- 19:12 Donald Tusk: nie było w planach wspólnej wizyty w Katyniu
- 18:44 We Włoszech nowa próba powołania rządu
- 17:45 Będą demonstracje przed zaprzysiężeniem Putina
- 16:55 Rozporządzenie ws. uzależnienia środków UE od praworządności gotowe
- 16:37 Marszałek wygrał ze Skarbem państwa. Poszło o 500 plus
- 15:34 Frans Timmermans nadal niezadowolony. Chodzi o jedno rozwiązanie
- 15:16 Chiny i Rosja będą blokować zmianę porozumienia nuklearnego z Iranem
- 14:55 Organizatorzy koncertów z zarzutami propagowania ideologii faszystowskiej
- 14:29 Na świat przyszedł kolejny członek brytyjskiej rodziny królewskiej
- 13:25 Rząd szykuje nowy megaprogram. Obejmie miliony domów jednorodzinnych
- 1 "Gazeta Polska": Wpływowe powiązania "hien rynkowych"
- 2 CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości
- 3 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 4 "Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące. Wkrótce...
- 5 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 6 Zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze w tym roku
- 7 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 8 PO szykuje marsz wolność
- 9 Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej
- 10 Marek Zagórski. Kim jest nowy minister cyfryzacji?
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 1 marca projekt o pozbawianiu stopni wojskowych
Skomentuj (1 komentarzy)