REKLAMA

Polski MSZ odpowiada Departamentowi Stanu USA ws. reformy SN

  • Autor: PAP/MIW
  • 22 lipca 2017 11:52
Polski MSZ odpowiada Departamentowi Stanu USA ws. reformy SN Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat ws. wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu USA. (fot. twitter.com)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym oświadczeniu wyraziło w sobotę (21.07) zaskoczenie faktem, że rzeczniczka Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych nad zmianami w sądownictwie.

Jak podkreślono, wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa.

- Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich - zapewniło MSZ.

Rzeczniczka prasowa Departamentu Stanu USA Heather Nauert na czwartkowej (20.07) konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

Zapytana, co resort sądzi o zachodzących zmianach w Polsce, odpowiedziała: "prezydent USA Donald Trump odwiedził ostatnio Polskę, bardzo ważne jest dla nas, by mieć dobre stosunki z Polską i Polakami. Demokratyczna Polska jest naszym bliskim sojusznikiem i bardzo zależy nam na tym kraju i jego obywatelach".

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski - powiedziała Nauert.

W nocy z piątku na sobotę (21/ 22.07), Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym; teraz trafi ona do prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: nowela ustawy o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • plus ujemny 2017-07-23 00:26:49
    A może poprosimy Amerykanów o przysłanie ekspertów którzy podleczą Zbawcę Narodu. Widać że intensywna praca dla dobra Narodu bardzo naruszyła jego siły mentalne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA