REKLAMA

Polski rynek pracy ma dylemat. Zawrócić migrantów lub otworzyć się na obcych

  • Autor: PulsHR.pl
  • 25 maja 2016 12:28
Polski rynek pracy ma dylemat. Zawrócić migrantów lub otworzyć się na obcych By przekonać młodych do pozostania w kraju, warto wesprzeć system edukacji. Fot. PTWP

• W ocenie panelitów debaty poświęconej demografii i rynkowi pracy w Europie, która miała miejsce na EEC 2016, Polska stoi przed wyzwaniem demograficznym.
• Rozwiązaniem w ocenie debatujących jest zawrócenie migrujących z kraju lub otwarcie się Polski na zagraniczną migrację.

Elementem, który mógłby poprawić polską demografię, a tym samym zadbać o przyszłość emerytów jest migracja. Jak zaznacza Stanisław Kluza, jest kilka sposobów rozwiązania problemów związanych z migracją.

- Jednym z rozwiązań jest zachęcenie młodych, którzy planują wyjazd za granicę tuż po studiach, do pozostania w kraju. Byłaby to najlepsza inwestycja – ocenia Stanisław Kluza.

- Druga możliwość to ściągnięcie z zagranicy osób, które wyjechały za pracą w ostatnich 15 latach. To lepsza opcja niż inwestowanie w inne rozwiązania, zwłaszcza że poza krajem przebywa ok. 25 mln rodaków - zaznacza Stanisław Kluza.

Czytaj: Polacy innego polityka widzieliby na stanowisku szefa MON

Trzecia propozycja Stanisława Kluzy wiążę się ze sprowadzeniem do Polski ludzi, którzy z przyczyn historycznych musieli opuścić ojczyznę – wyjeżdżali głównie na Wschód.

Z kolei emigracja tranzytowa – zdaniem Kluzy – to rozwiązanie tymczasowe i nie wpłynie na poprawę demografii. Ta grupa imigrantów nie pozostanie długo w Polsce.

- Inną kwestią jest napływ ludzi z państw ościennych, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi. Wiele młodych osób zapełnia sale wykładowe na polskich uczelniach – dodaje Stanisław Kluza.

Nieco inaczej na problem patrzy Petros Tovmasyan, członek rady nadzorczej Klubu Jagiellońskiego. Jego zdaniem trudno będzie przekonać Polaków, że w kraju znajdą lepszą pracę niż na przykład w Norwegii czy Finlandii. Łatwiej byłoby otworzyć się na imigrantów ze Wschodu.

Przeczytaj relację z debaty na EEC 2016 na PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Olek 2016-05-25 13:05:12
    Przecież Ukraińców mamy, pracują uczciwie. Z dwojga złego, lepsi oni, pod warunkiem, że nie zaczną wielbić Bandery w Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA