REKLAMA

Polski rząd z ekologami za ograniczeniem połowów dorszy na Bałtyku

 • Autor: PAP/JS
 • 10 października 2016 20:42
Polski rząd z ekologami za ograniczeniem połowów dorszy na Bałtyku W opinii Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) stan zachodniego stada dorsza bałtyckiego nie poprawił się w tym roku, dlatego Rada proponowała redukcję kwoty połowowej o ponad 90 proc. (fot. PTWP/JS)

•  Z jednej strony Polska, państwa bałtyckie, KE i organizacje ekologiczne; z drugiej Dania i Niemcy - w sporze o kwoty połowowe na Bałtyku rząd w Warszawie opowiada się za ograniczeniem poławiania dorszy.
• Stawką jest umożliwienie odrodzenia się tego gatunku.

W Luksemburgu odbywają się negocjacje dotyczące limitów połowowych na Morzu Bałtyckim. Komisja Europejska przedstawiła swoje propozycje pod koniec sierpnia, ale wówczas nie uwzględniła dorsza, bo nie miała dostatecznych informacji, by przedstawić rekomendacje.

Miesiąc później opierając się na doradztwie naukowym Bruksela zaproponowała, by możliwość poławiania w zachodnim stadzie dorsza została ograniczona w 2017 roku o 88 proc. w stosunku do bieżącego roku; we wschodnim redukcja ma wynosić 39 proc.

Liczby te oparte są na opiniach naukowców, którzy wskazywali na konieczność cięć w kwotach połowowych, by stada dorsza mogły powiększyć liczebność, a pojedyncze osobniki - wielkość.

Bałtycki dorsz od lat nie może się odrodzić. Zła kondycja gatunku (tzw. chudy dorsz) czy brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem dla polskich rybaków. Choć armatorzy, zwłaszcza ci specjalizujący się w połowie dorsza, nie chcą redukcji kwot, ministerstwo gospodarki morskiej opowiadało się za większą ochroną tego gatunku.

"To, co stało się w ostatnich latach przede wszystkim z populacją dorsza, jak również cała historia, czyli wymieńmy: zmniejszenie wymiaru ochronnego, dopuszczenie ogromnych jednostek do połowów pelagicznych, musi być natychmiast zahamowane" - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Czytaj też: Europosłowie zaniepokojeni coraz silniejszą propagandą Rosji i IS

Jak zaznaczył, właśnie dlatego Polska chce redukcji kwot połowowych, ale jednocześnie rekompensat z tego tytułu dla rybaków.

Zdaniem organizacji Oceana działającej na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych, należałoby wprowadzić tymczasowy zakaz wszelkich połowów stada dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego.

Ekolodzy zwracają uwagę, że wschodnie stado dorsza (eksploatowane głównie przez Polskę) jest w słabej kondycji, natomiast zachodnie stado (eksploatowane głównie przez Danię i Niemcy) znajduje się na skraju załamania.

"Rządy stoją na straży prawa. Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej nakłada na ministrów obowiązek odbudowy stad ryb do zrównoważonych poziomów. Niedopełnienie go graniczy z łamaniem prawa" - oświadczył dyrektor wykonawczy Oceany w Europie Lasse Gustavsson. "Zachodni dorsz jest najbardziej przełowionym stadem w regionie, a jego odbudowa, uzależniona od odpowiedniego zarządzania, stworzy stabilne źródło zarówno miejsc pracy jak i pożywienia" - dodał.

Po drugiej strony barykady są Niemcy i Dania, które nie chcą ograniczenia w kwotach połowowych dorsza. Kopenhaga opowiada się za limitami, które byłby 10 razy wyższe niż proponują naukowcy.

"Jesteśmy przerażeni stanowiskiem Danii. Zawsze to nas wytykano palcami jako tych kłusowników, a teraz okazuje się, że to Dania dąży do coraz większych połowów" - zaznaczył Gróbarczyk.

W opinii Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) stan zachodniego stada dorsza bałtyckiego nie poprawił się w tym roku, dlatego Rada proponowała redukcję kwoty połowowej o ponad 90 proc. Z kolei jeśli chodzi o wschodnie stado, zarówno Oceana, jak i ICES postulowały zmniejszenie przyszłorocznych limitów o 38 proc. Decyzja ministrów w sprawie kwot spodziewana jest w poniedziałek późnym wieczorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Zeghar 2016-10-11 08:43:51
  Ej, a co z połowami dokonywanymi przez Szwedów? A co z dokonywanymi na skalę przemysłową bez żadnej kontroli połowami przez tzw. paszowce?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA