REKLAMA

Polski wymiar sprawiedliwości: potrzeba więcej empatii i wrażliwości

 • Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
 • 14 maja 2018 18:26
Polski wymiar sprawiedliwości: potrzeba więcej empatii i wrażliwości W trakcie sesji wskazywano, że polskie społeczeństwo źle ocenia u nas sądy (Fot. PTWP)

- Być może polski wymiar sprawiedliwości wymaga więcej sprawiedliwości, a mniej prawa. Potrzeba więcej empatii. Ważna jest ludzka wrażliwość - zaznaczał marszałek senior Kornel Morawiecki w trakcie sesji "Polski wymiar sprawiedliwości - wczoraj, dziś i jutro", która odbyła się 14 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Na początku prof. Frank Diedrich, adwokat, mediator z kancelarii prawnej activeLAW Klein.Offenhausen PartmbB, wskazał, że w Niemczech jest coraz to więcej spraw, a przy tym jednocześnie redukuje się etaty sędziów. A pozycja sędziego nie jest w Niemczech jakaś ekskluzywna czy unikalna. - Sędziowie mogą sugerować, by przesunąć daną sprawę do mediacji - mówił Frank Diedrich. - A zatem zachodzi próba znalezienia consensusu między stronami.

Frank Diedrich, fot. PTWP

O specyfice wymiaru sprawiedliwości w USA mówił z kolei Wojciech Bergier, adwokat z Los Angeles County Bar Association oraz ORA Kraków, konsul ds. prawnych Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles w latach 2008-212. Wskazał, że sądy mają tam silną pozycję systemową.

W trakcie sesji wskazywano, że polskie społeczeństwo źle ocenia u nas sądy. Jest znaczny kryzys zaufania w relacji człowiek do człowieka, ale przede wszystkim w relacji człowiek-instytucja.

Marszałek senior Kornel Morawiecki zaznaczył, że był kilka dni wcześniej na konferencji, w której uczestniczyli ludzie pokrzywdzeni przez sądy.

Kornel Morawiecki, fot. PTWP

- Padały tam nawet słowa, że prokuratura i sądy to nadal organy przestępcze - podkreślił Kornel Morawiecki. - Jest dalej bardzo wiele żalu, że przykładowo sędziowie nie szanują ludzi, że są aroganccy. Być może wymiar sprawiedliwości wymaga więcej sprawiedliwości, a mniej prawa. Potrzeba więcej empatii, ważna jest ludzka wrażliwość.

Podczas sesji wskazywano, że warto usprawnić u nas procesy mediacyjne. Niestety w Polsce nadal nie ma zrozumienia dla instytucji mediacji, stąd ważna jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa.

Zaznaczono również, że potrzebne jest kształcenie w zakresie gospodarki dla sędziów, bowiem rzeczywistość gospodarcza dynamicznie się zmienia.

Wojciech Bergier, fot. PTWP

Wojciech Bergier zaznaczał, że ważna jest specjalizacja, bowiem trudno, by znać się na wszystkim. W USA adwokaci mogą w systemie zapoznać się z dorobkiem sędziów, zobaczyć, jakie szkoły ukończył dany sędzia i gdzie pracował.

Kornel Morawiecki wspomniał o tym, że w Polsce nie zawsze ludzie wiedzą, co to mediacja i że czasem jest nawet niechęć w stosunku do niej.

- A może na przykład wprowadzić coś takiego, żeby mediacja była obowiązkowa zanim strony staną przed sądem - zastanawiał się.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA