REKLAMA

Pomoc frankowiczom: Rząd przyciśnie frankowe banki by przewalutowały kredyty

  • Autor: PAP/AT
  • 10 stycznia 2017 06:35
Pomoc frankowiczom: Rząd przyciśnie frankowe banki by przewalutowały kredyty Obłożenie aktywów walutowych wyższą stawką podatku staje się coraz bardziej realne (fot.pixabay.com)

Specjalny zespół, który powstał w ramach Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), nie zamierza czekać z założonymi rękami, aż banki zabiorą się za rozwiązanie frankowego problemu.

Banki nie kwapią się do przewalutowania kredytów frankowych. Na zachętę rząd może im zafundować wyższy podatek i nowe wagi ryzyka.

Specjalny zespół, który powstał w ramach Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), nie zamierza czekać z założonymi rękami, aż banki zabiorą się za rozwiązanie frankowego problemu. Do końca marca pokaże, w jaki sposób będzie motywował je do działania. Obłożenie aktywów walutowych wyższą stawką podatku staje się coraz bardziej realne. O pomyśle - po raz pierwszy oficjalnie - mówi już fiskus - pisze "Puls Biznesu".

"Rozważane są różne instrumenty od oddziaływania na banki - m.in. odpowiednia modyfikacja współczynników ryzyka oraz stawki podatku bankowego dla aktywów walutowych" - przyznaje Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Czytaj też: Szef stowarzyszenia "frankowiczów" chce skarżyć państwo polskie

"Celem jest rozwiązanie tego problemu w sposób akceptowalny w społecznie, a jednocześnie nienaruszający stabilności systemu finansowego w Polsce. Nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć, ale preferowanym rozwiązaniem jest skłonienie banków do rozwiązań dobrowolnych, porozumienia się z klientami. W naturalny sposób pozwoliłoby to bankom rozłożyć koszty w czasie" - wyjaśnia Piotr Nowak.

Już dzisiaj KNF obciąża banki koniecznością budowania dodatkowych buforów kapitałowych ze względu na posiadane portfele kredytów walutowych. Wkrótce w ramach motywowania do pozbycia się kredytów w walucie fiskus może podnieść im wagi ryzyka i dołożyć wyższą stawkę podatku do aktywów. Do pomysłu wydają się przekonani przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za politykę gospodarczą. Dzisiaj sektor bankowy od aktywów powyżej 4 mld zł płaci 0,44 proc. w skali roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2017-01-10 06:57:15
    Jednak zbyt długo Państwo Polskie - władza ustawodawcza-pozwala banksterom pastwić się nad rodakami, których sami wprowadzili w ,,maliny, czy pokrzywy". Ci sami,,bankierzy" gdy ,,zaczyna padać deszcz" zabierają parasole- czyli ściągają pożyczki/kredyty doprowadzając - po cichu- do upadku wielu naszych przedsiębiorców!- obywateli-Polaków!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA