REKLAMA

Ponowne przeliczenie emerytury - można tylko zyskać

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 07 września 2016 12:14
Ponowne przeliczenie emerytury - można tylko zyskać W przypadku starych emerytur dokumentami, które mogą mieć wpływ na podwyższenie emerytury, są świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, może być to także zaświadczenie z uczelni. (Fot. reynermedia/Flickr.com (CC BY 2.0)

• Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, że ponownie można przeliczyć zarówno stare, jak i tzw. nowe emerytury (wprowadzono je reformą z 1999 r.).
• Wyjaśnia, że przy niekorzystnym przeliczeniu nie będzie przyznawana niższa emerytura.

Jeśli są ku temu podstawy, to zarówno stare emerytury, jak i nowe, można ponownie przeliczać.

Gdy mamy ustaloną emeryturę na starych zasadach i obecnie pracujemy bądź odnaleźliśmy jakiś stary dokument, który może mieć wpływ na przyznanie świadczenia, to powinniśmy jak najszybciej udać się do oddziału ZUS z zapytaniem, czy można podwyższyć emeryturę. W przypadku starych emerytur dokumentami, które mogą mieć wpływ na podwyższenie emerytury, są świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, może być to także zaświadczenie z uczelni.

Specjalistka z ZUS-u przypomina, że jeśli chcemy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, wówczas musimy przedłożyć do ZUS-u świadczenie o wysokości osiąganego przychodu. Jest to najczęściej formularz ZUS Rp-7.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA