REKLAMA

Poprawa sytuacji na rynku pracy i program 500+ pobudzą konsumpcję

  • Autor: pulshr.pl
  • 04 lutego 2016 08:57
Poprawa sytuacji na rynku pracy i program 500+ pobudzą konsumpcję W ubiegłym roku stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 2008 roku. (fot.: flickr.com/CC BY 2.0)

• 20 mld zł rocznie to szacunkowy koszt programu 500+, który wejdzie w życie 1 kwietnia tego roku.
• Dobra konsumpcja będzie efektem nie tylko programu 500+ i wsparcia rządowego, lecz także poprawiającej się sytuacji na rynku pracy.
• Sądzę, że na koniec tego roku stopa bezrobocia powinna spaść do poziomu około 9 proc. - ocenia Grzegorz Maliszewski.

– Polska ma szanse w najbliższych kwartałach utrzymać się na ścieżce solidnego wzrostu, który był już widoczny pod koniec ubiegłego roku. Wzrost na poziomie 3,5–3,6 proc. jest jak najbardziej do utrzymania – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. – Na razie wpływ czynników legislacyjnych na gospodarkę jeszcze nie powinien być duży. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę program 500+, który powinien ruszyć w II kwartale tego roku. Dopiero wówczas efekty będą widoczne.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku polska gospodarka urosła o 3,6 proc. Zgodnie z szacunkami przyjętymi przez rząd program 500 zł na dziecko kosztować będzie ok. 20 mld zł rocznie. Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego zastrzyk gotówki pobudzi konsumpcję i przełoży się na ożywienie gospodarcze.

Przeczytaj całość na pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA