REKLAMA

Poseł PO o Kaczyńskim i zamachu smoleńskim: Zlały mu się dwa światy

  • Autor: GP/PAP
  • 12 kwietnia 2017 09:29
Poseł PO o Kaczyńskim i zamachu smoleńskim: Zlały mu się dwa światy Jarosław Kaczyński (PiS) od śmierci brata w Smoleńsku nosi żałobę, co widać często po jego czarnych płaszczach, garniturach i krawatach. (fot. beatamazurek.pl)

Dla poseł PO Joanny Kluzik-Rostkowskiej żałoba po śmierci brata przysłoniła Jarosławowi Kaczyńskiemu różnicę miedzy życiem osobistym i publicznym. - Zlały mu się te dwa światy - mówiła w środę (12 kwietnia) poseł. Zarazem akcentowała, że otoczenie lidera PiS nie potrafi mu tego uświadomić, albo nie chce tego zrobić.

• Dla poseł PO lider PiS gra teoriami zamachu. Poseł uważa, że Kaczyński jest zbyt inteligentny, by samemu wierzyć w zamach. Podkreśliła w środę (12 kwietnia), że politykowi nie wolno wierzyć we wszystko.

• Sytuację wokół rocznicy smoleńskiej wykorzystali do wymiany argumentów przez media Antoni Macierewicz i Maciej Lasek. Obaj przyznali, że są gotowi teorie o wydarzeniach z końca tragicznego lotu TU-154M zderzyć w debacie.

Poseł opozycji, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska oceniała sytuację wewnątrz PiS w środę (12 kwietnia). Był to dzień w którym nadal żywe były przeżycia z poniedziałku, kiedy Polska i elita polityczna wspominała ofiary sprzed siedmiu lat - ofiary katastrofy smoleńskiej.

Polityk odnosiła się do tego, jak bardzo w jej ocenie, tragiczna śmierć brata prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbiła się na życiu lidera PiS.

- Kaczyński intelektualnie dobrze wie, że żadnego zamachu nie było - odnosiła się do wypowiedzi prezesa PiS z wieczoru w poniedziałek (10 kwietnia) Kluzik-Rostkowska. Wypowiedź padła na antenie radia Zet. - Prezes PiS nie potrafi przeżyć żałoby i wrócić do zwykłego życia.

Dla poseł główny problem polega na tym, że Jarosław Kaczyński nie oddzielił po śmierci brata życie prywatnego od publicznego. - Zlały mu się te dwa światy - stwierdziła poseł. W jej ocenie tym bardziej jest to widoczne, że współpracownicy lidera PiS nie są zdolni do powiedzenia mu stop. On i jego partia brną tym samym w polityczną próżnię mitu smoleńskiego.

- Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako bratu Lecha Kaczyńskiego, prywatnej osobie wolno wierzyć we wszystkie teorie. Politykowi nie wolno - skrytykowała kolejne podejrzenia o zamach, które wygłoszono w siódma rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Macierewicz i Lasek gotowi do debaty

Opozycja w ostatnich dniach mocno podkreśla rolę Antoniego Macierewicza w politycznej narracji PiS wokół katastrofy smoleńskiej. Szef MON po raz kolejny dał odpór takim oskarżeniom we wtorek (11 kwietnia) zapewniając opinię publiczną, że jest gotowy z krytykami jego ustaleń o katastrofie się spotkać i debatować.

Czytaj też: Grupiński o eksperymentach podkomisji smoleńskiej MON

Polityk we wtorek wymieniał uwagi o ustaleniach podkomisji smoleńskiej w MON z byłym szefem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciejem Laskiem. Lasek był jednym z kluczowych ekspertów, którzy wydarzenia w Smoleńsku badali przed laty.

- Dziesiątki badań, które wczoraj (poniedziałek) były pokazane przez podkomisję, zostały zakończone i mogą być poddane osądowi naukowemu. W dowolnym gremium, na dowolnych zasadach - ale naukowych - możemy taką dyskusję zrobić - zwrócił się szef MON Antoni Macierewicz do Macieja Laska we wtorek.

Maciej Lasek był głównym ekspertem lotniczym przy rządzie Donalda Tuska, źródło: youtube.com

Lasek odpowiedział, że jest gotowy na takie spotkanie i obali na nim wszystkie argumenty obecnie badających to, co stało się w mglisty poranek na rosyjskim lotnisku wojskowym.

Maciej Lasek mówi wprost, nie ma nauki w badaniu MON

- Trudno jest dyskutować z ludźmi, którzy próbują strzelać z biodra - dodawał ekspert lotniczy w przytoczonej już stacji radiowej Zet. Pytany czy żałuje, że podczas prac państwowej komisji nie przeprowadzono któregoś z eksperymentów przedstawionych przez podkomisję, odpowiedział: - Można by było powiedzieć: szkoda że nie przeprowadziliśmy jakiegoś eksperymentu, który mógłby przekonać opinię publiczną, bo ekspertów nie musi przekonywać.

Wedle oceny Laska zapisy czarnych skrzynek, zapisy z rejestratorów głosu ewidentnie pokazują, co się stało w Smoleńsku. - Natomiast ja jestem w stanie zrozumieć, że do opinii publicznej bardziej przemawia słowo naukowe badanie, setki eksperymentów, ale nawet eksperyment nie jest tym, czym jest rzeczywisty zapis przebiegu lotu w czarnej skrzynce - powiedział we wtorek (11 kwietnia) Maciej Lasek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA