REKLAMA

Posłanka PO: PiS prowadzi własną opowieść o historii

  • Autor: GP
  • 20 lipca 2016 09:33
Posłanka PO: PiS prowadzi własną opowieść o historii Iwona Śledzińska-Katarasińska na korytarzu sejmowym, w czasie rozmowy z dziennikarzami. (fot.:youtube.com)

● Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska nazywa działania PiS w kwestii polityki historycznej "własną opowieścią o historii".
● Słowa padają w kontekście decyzji personalnych PiS w IPN.
● PIS przywróciło Kolegium Instytutu, a obecnie w Sejmie wybiera nowego prezesa instytucji.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (Platforma Obywatelska) skomentowała dla portalu Onet.pl sytuację wyboru nowych członków do kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Posłanka, która od lat pracuje w Komisji Kultury stwierdziła, że wyboru dokonano z pozycji siły, z pozycji większości.

- Kolegium IPN zostało wybrane prawem większości, a nie prawem logiki, prawdy i faktów - mówiła na sejmowym korytarzu dziennikarzom Śledzińska-Katarasińska. - Od ośmiu miesięcy prowadzą własną opowieść o historii - to już o całości decyzji tworzących politykę historyczną rządu.

Posłanka pozwoliła sobie nawet na ironię - mówi, że "Polska zaczęła się w 2015 roku", czyli w roku wygranych wyborów przez PiS.

Kolegium IPN do instytucji wprowadziła zmiana ustawy regulującej działanie Instytutu, którą PiS przegłosowało wiosną. Na mocy tej zmiany wybrano w czerwcu członków kolegium, a obecnie trwa poszukiwanie kandydatów na nowego prezesa badającej najnowszą historię Polski agendy rządowej.

Kolegium IPN stanowią: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski. 

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomenduje Sejmowi wybór na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Jarosława Szarka.

Sejm będzie głosował nad kandydaturą 53-letniego Jarosława Szarka - dr. historii, absolwenta UJ, obecnie pracownika IPN w Krakowie - podczas bieżącego posiedzenia izby niższej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA