REKLAMA

Posłanki Nowoczesnej wezmą udział w proteście 8 marca

  • Autor: PAP/EM
  • 23 lutego 2017 13:35
Posłanki Nowoczesnej wezmą udział w proteście 8 marca Posłowie Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus oraz Paweł Rabiej (fot. Nowoczesna/twitter)

• Posłanki Nowoczesnej zachęcają do udziału w zaplanowanym na 8 marca proteście przeciwko "absurdalnym pomysłom" polityków PiS, m.in. ograniczeniu dostępu do "pigułki dzień po".
• Uważają, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ws. pigułki kieruje się osobistymi poglądami.

"Każdego dnia kobiety dowiadują się o kolejnych wstrząsających pomysłach polityków PiS" - mówiła na briefingu prasowym w Sejmie Joanna Scheuring-Wielgus. Pytała, dlaczego kobiety w Polsce muszą liczyć na łaskę rządu PiS, na czele którego stoi kobieta. "Dlaczego wciąż mówi się kobietom, co mają robić, a czego nie?" - podkreśliła.

"Szanowni politycy PiS, kobiety w Polsce mają rozum i sumienie. Nie potrzebujemy rad ministra Radziwiłła ani posła Jarosława Kaczyńskiego, dlatego zachęcamy wszystkie kobiety, aby protestowały wspólnie, razem 8 marca przeciw absurdalnym pomysłom polityków PiS" - powiedziała Scheuring-Wielgus.

Posłanki Nowoczesnej podkreślały, że minister zdrowia kieruje się osobistymi poglądami m.in. w sprawie ograniczenia dostępności "pigułki dzień po" i likwidacji finansowania in vitro. Paulina Hennig-Kloska wyraziła oburzenie wypowiedziami Radziwiłła. "Apelujemy, by przestał kłamać, że jest to tabletka wczesnoporonna. W Europie jest uznana za element antykoncepcji" - zaznaczyła.

Czytaj też: Co z klubem Nowoczesnej po kadrowym przetasowaniu? Joanna Scheuring-Wielgus broni Joanny Schmidt

W czwartek w Radiu ZET Radziwiłł powiedział, że jako lekarz nie przypisałby pacjentce "pigułki dzień po". Dopytywany, jak by się zachował, gdyby pacjentka powiedziała, że została zgwałcona, odparł: "Nie, nie przepisałbym". "To nie jest kwestia tego, czy uważam, czy ten preparat powinien być dostępny, czy nie" - zaznaczył. Dodał, że jako lekarz skorzystałby z klauzuli sumienia, co pozwala nie przepisywać tej pigułki.

W połowie lutego rząd przyjął projekt przewidujący, że hormonalne leki antykoncepcyjne (np. pigułki ellaOne) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę.

Inicjatywa Międzynarodowy Strajk Kobiet organizuje 8 marca protest przeciw "populistycznym rządom, które nienawidzą kobiet". Główna strona internetowa Międzynarodowego Strajku Kobiet znajduje się na portalu społecznościowym Facebook.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2017-02-23 15:45:54
    Kiedy po byle co trzeba biegać do lekarza, to nic dziwnego, że ci są przepracowani, a kolejki się przydłużają. Po tę tabletkę kobieta pójdzie do lekarza, a tam dowie się, że może być przyjęta dopiero za trzy dni. No i po ptokach, a lekarz ma czyste sumienie i dziękczanienie kleru.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA