REKLAMA

Posłowie dostaną więcej pieniędzy na prowadzenie biur

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 kwietnia 2016 16:27
Posłowie dostaną więcej pieniędzy na prowadzenie biur „Rzeczpospolita” donosi, że średnia płaca pracowników biur poselskich wynosi 2731 zł brutto, czyli około 2 tys. netto. Tymczasem urzędnicy Kancelarii Sejmu zarabiają średnio 7780 zł brutto (fot. sejm/twitter)

• Posłowie pierwszy raz od 2012 roku dostaną podwyżki na prowadzenie swojej działalności.
• Będzie to nieco ponad 1000 zł więcej każdego miesiąca.
• Ryczałt na biura poselskie wzrośnie do 13,2 tys. zł.

Jak informuje "Rzeczpospolita", kierownictwo Sejmu da posłom pierwszą od 2012 roku podwyżkę ryczałtu na biura poselskie. Miesięcznie dostaną o 1050 zł więcej. Oznacza to, że posłowie otrzymają miesięcznie nie 12150 zł, a 13200 zł.

"Rz" powołuje się na informacje przekazane posłom z Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich przez szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czaplę.

Czapla powiedział, że choć zamrożone od 2008 roku pensje posłów w najbliższym czasie nie wzrosną, dostaną więcej pieniędzy na swoją działalność.

Czytaj też: Ustawa medialna: Kukiz'15 dopięło swego, będzie wysłuchanie publiczne

Taką potrzebę posłowie zgłaszali wielokrotnie. Jak przypomina "Rz" miesięczną kwotę posłowie muszą rozdysponować między wszystkie prowadzone przez siebie biura poselskie. Coraz częściej narzekają, że po opłaceniu m.in. czynszu, mediów i paliwa brakuje im na pensje dla pracowników. Te problemy na początku roku posłowie zgłaszali na posiedzeniach dwóch komisji: finansów i regulaminowej.

„Rzeczpospolita” donosi, że średnia płaca pracowników biur poselskich wynosi  2731 zł brutto, czyli około 2 tys. netto. Tymczasem urzędnicy Kancelarii Sejmu zarabiają średnio 7780 zł brutto.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji poseł PO Tomasz Głogowski, wynagrodzenia pracowników biur poselskich w odniesieniu do pracy, którą wykonują, wydaje się być najniższe w całej administracji publicznej. Podkreślił, że biuro poselskie jest instytucją ważniejszą od samorządu i wiele ludzi oczekuje od pracowników informacji i pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA