REKLAMA

Posłowie PiS apelują do swojego rządu: W programach nauczania muszą być Kresy

  • Autor: GP
  • 21 września 2016 12:27
Posłowie PiS apelują do swojego rządu: W programach nauczania muszą być Kresy MEN i IPN przygotowuje nowe programy edukacyjne. Posłowie z komisji łączności z Polakami za granicą chcą w nich tematyki kresów. (fot.:pis.org.pl)

• Politycy PiS i komisja ds. łączności z Polakami za granicą przygotowała apel dotyczący edukacji.
• W myśl pisma rząd i MEN ma uwzględnić historię kresów I i II RP w swoich programach nauczania.
• Dokument ma być przyjęty jeszcze w środę (21 września).

- Na Ukrainie języka polskiego uczy się około 11 tysięcy dzieci, a zainteresowanie nim wciąż rośnie - powiedział w poniedziałek (19 września) poseł PiS Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą. Przypomniał też o zrealizowanych i planowanych projektach edukacyjnych dotyczących Polaków na Kresach.

- W blisko pięćdziesięciu polskich liceach i gimnazjach odbyły się lekcje dotyczące dziedzictwa I i II RP na Kresach. Minister edukacji narodowej (Anna Zalewska - red.) zadeklarowała uruchomienie programów edukacyjnych, których częścią będą wycieczki uczniów na Kresy, swoje programy przygotowuje też IPN - zaznaczył poseł.

Czytaj: PiS chce odznaczeń dla obcokrajowców, którzy pomagają Polakom

W środę (21 września) komisja łączności z Polakami za granicą przyjmie dezyderat skierowany do Rady Ministrów, którego głównym postulatem jest to, aby we wszystkich programach edukacyjnych MEN, czy też Ministerstwa Kultury, znalazły się elementy dotyczące historii Kresów I i II RP, polskiego dziedzictwa na Kresach. Dezyderat jest w pracach komisji z inicjatywy posłów PiS.

Poseł Dworczyk w środę mówił też o sytuacji Polaków w Rosji na antenie Polskiego Radia.

Dał też do zrozumienia, że sytuacja Polaków w Rosji zaczyna być trudniejsza, choć nadal nie jest tragiczna. - Mniejsze znaczenie w Rosji ma narodowość mniejszości. Po prostu wszystkich w Rosji dotyka brak demokracji - mówił o działaniach społecznych w Federacji poseł.

Podobnie jak na Ukrainie, i w Rosji trwa bowiem "wzmożenie patriotyczne". Tj. budowanie postawy niechęci wobec konkretnego przeciwnika.

- Występowaliśmy (jako Polacy - red.) w Rosji często jako potencjalne zagrożenie, czy agent USA - relacjonował poseł Dworczyk. -  Teraz też taka narracja się pojawia. Ale to byłoby nadużycie gdybym mówił, że Polacy są w Rosji prześladowani.

Mniejszość Polska w Rosji to niewielki odsetek społeczeństwa (około 73 tysięcy, dane z 2010 roku). Liczebność Polaków w Federacji zmalała na przełomie XX wieku w wyniku przesiedleń i zmian granic wschodnich sąsiadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA