REKLAMA

Posłowie sprzeciwiają się zawłaszaczniu samorządu przez państwo

  • Autor: JP
  • 12 maja 2017 07:45
Posłowie sprzeciwiają się zawłaszaczniu samorządu przez państwo "Państwo nie powinno wykonywać zadań, które mogą być wykonywane w sposób bardziej efektywny przez mniejsze wspólnoty obywateli" - napisano. (Fot.: ZMP)

Parlamentarny zespół ds. obrony polskiej samorządności, którego szefem jest poseł PSL Piotr Zgorzelski, "sprzeciwia się wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".

• Posłowie z zespołu parlamentarnego ds. obrony polskiej samorządności skierowali postulaty do premier Beaty Szydło, w których domagają się zaprzestania przez rząd wszystkich prac zmierzających do centralizacji państwa.

• Zdaniem posłów ostatnie trzy miesiące dały nam ograniczenie możliwości samorządów i przniesienie ich zadań w domenę administracji rządowej.

• Łukasz Schreiber uważa, że zarzuty są nieuprawnione.

W dokumencie przyjętym 11 maja, do którego dotarła PAP, podkreślono, że parlamentarny zespół "doceniając dorobek 27 lat polskiej samorządności, sprzeciwia się kategorycznie wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".

W swoich postulatach skierowanych do premier Beaty Szydło, zespół, którego szefem jest poseł PSL Piotr Zgorzelski, domaga się m.in. "natychmiastowego zaprzestania przez rząd RP wszystkich prac mających na celu centralizację zadań (w państwie) - wbrew zasadzie pomocniczości" oraz przedstawienia "kompleksowej informacji o miejscu samorządu terytorialnego w pożądanym przez rząd RP ustroju państwa".

Nic takiego nie ma miejsca

Łukasz Schreiber (PiS) pytany przez PAP o postulaty zespołu podkreślił, że teza o zawłaszczaniu samorządu przez państwo jest nieuprawniona.

- Zgadzam się z tym, że zawłaszczanie samorządu przez państwo to nic dobrego. Natomiast nic takiego w Polsce nie ma miejsca - zaznaczył poseł. Jego zdaniem inicjatywa zespołu wpisuje się w walkę polityczną uprawianą przez opozycję.

Jak najbliżej obywatela

Posłowie zespołu chcą także, żeby szefowa rządu zapewniła "odpowiednie finansowanie zadań zleconych przez administrację rządową oraz nienakładanie nowych zadań bez zabezpieczenia finansowego".

W ocenie zespołu "samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych narzędzi realizacji zasady pomocniczości".

"Jednostka samorządu terytorialnego to przecież ogół mieszkańców danego obszaru, którzy samodzielnie zarządzają dotyczącymi ich sprawami publicznymi" - podkreślono.

Jak zaznaczono, "pozbawianie takich wspólnot możliwości wykonywania zadań i przenoszenie ich w domenę administracji rządowej jest oczywistym złamaniem podstaw naszego państwa zawartych w Konstytucji RP oraz sprzecznym z prawem Unii Europejskiej".

Posłowie z zespołu zauważyli, że "w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami licznych takich działań". "Co więcej - zapowiedzi polityków partii rządzącej wyraźnie wskazują, że będą podejmowane dalsze kroki pozbawiające jednostki samorządu terytorialnego przynależnych im zadań" - czytamy.

"Za Trybunałem Konstytucyjnym należy wskazać, że państwo nie powinno wykonywać zadań, które mogą być wykonywane w sposób bardziej efektywny przez mniejsze wspólnoty obywateli" - dodano.

"Domagamy się przestrzegania zasady subsydiarności, co oznacza, że wszelkie decyzje dotyczące obywateli powinny być podejmowane na jak najniższych szczeblach władzy, jak najbliżej obywatela" - napisano w dokumencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA