REKLAMA

Posłowie w Sejmie: Schetyna podkreśla bezprawne głosowanie budżetu

  • Autor: GP
  • 03 stycznia 2017 07:22
Posłowie w Sejmie: Schetyna podkreśla bezprawne głosowanie budżetu Lider PO zaprzeczył, jakoby chciał przerwania obecności posłów PO w Sejmie. - Nie było o tym mowy w grudniu - zaznaczał. (fot.:facebook.com/G.Schetyna)

• Lider Platformy Obywatelskiej, cytując Jarosława Kaczyńskiego przypomniał, że jego zdaniem głosowanie budżetu w sali plenarnej przekreśliło tę ustawę - ona jest "non est" - mówił o w radiu Schetyna.
• Grzegorz Schetyna zaapelował do prezydenta o działanie w sprawie głosowań grudniowych w sali kolumnowej. Jedną z ustaw głosowanych w piątek (16 grudnia) Andrzej Duda już podpisał.
• Schetyna skomentował też sytuację w swojej partii. Zaprzeczył jakoby istniała frakcja radykalna pod której naciskiem się ugiął, gdy PO decydowała o proteście w Sejmie.

Polityk PiS Adam Lipiński nie wykluczył, że sytuację w Sejmie będzie trzeba rozwiązać siłowo. To wiązałoby się z zaangażowaniem Straży Marszałkowskiej i usunięciem posłów opozycji z sali plenarnej Sejmu. Zapytany o tę kwestię lider protestującej PO odpowiedział: - Politycy PiS nie rozumieją, co się zdarzyło w grudniu - zaznaczył Grzegorz Schetyna podczas rozmowy w Polskim Radiu, we wtorek (3 stycznia). Mówił o głosowaniu budżetu na 2017 rok w sali kolumnowej. - Udawanie że nic się nie stało niesie poważne implikacje, także prawne. Może się okazać, że umowy wynikające z tej ustawy mogą być zaskarżane przez wszystkich, których dotyczą. To sprawa bardzo poważna. Po to jesteśmy (w sali plenarnej - red.) by przypominać o tych konsekwencjach.

Politycy opozycji przebywają nieprzerwanie na sali plenarnej od 16 grudnia, gdy większość głosowała budżet w sali kolumnowej Sejmu. Schetyna przypomniał, jak PO widzi tę sekwencje wydarzeń.

Czytaj: Witek: 11 stycznia odbędzie się normalne posiedzenie Sejmu

- Przypomnę, że posiedzenie przerwał sam Marszałek Kuchciński. My zostaliśmy, by dokończyć właśnie to posiedzenie - podkreślił polityk. Dla opozycji kluczowa jest, już wspomniana ustawa budżetowa. - Nie można pracować nad nią w Senacie nad budżetem... on jest "non est", jak mawiał Jarosław Kaczyński - powołał się na oponenta politycznego Schetyna.

Prezydent podpisał ustawę głosowaną bezprawnie

Za kluczowe Schetyna uważa kolejne kroki, jakie podejmuje PiS. Politycy rządzącej większości obstają przy swojej racji i chcą kontynuować prace, nie tylko nad budżetem. Prezydent Andrzej Duda już podpisał jedną z ustaw głosowanych w sali kolumnowej, tj. ustawę dezubekizacyjną.

- Zwróciłem się do prezydenta, by sam poprosił o monitoring z sali kolumnowej - przypomniał poniedziałkowy apel PO do głowy państwa Schetyna. - Prezydent musi mieć pewność, że podpisuje ustawy zgodne z prawem - dodał lider PO.

Schetyna nie martwi się o swoją pozycję

W poniedziałek Adam Bielan (senator PiS) zasugerował, że w PO może dojść do przesilenia, a może nawet do zmiany na fotelu lidera formacji.

- Część polityków Platformy Obywatelskiej gra na bessę - stwierdził w audycji Radia ZET senator. - Grają na obniżkę notowań Platformy. Liczą, że dzięki temu Grzegorz Schetyna będzie musiał podać się do dymisji - oceniał Bielan.

Schetyna zapytany o taką możliwość skwitował ją brakiem doświadczenia Bielana.

Posłowie PO na sali Sejmu, źródło: twitter.com/MichalSzczerba

- To nie ma żadnego związku z prawdą - mówił Schetyna. - Adam Bielan to już nie spin-doktor a wicemarszałek Senatu, powinien politycznie dojrzeć. - Schetyna odwołał się do przeszłości w marketingu politycznym senatora, który ponad dekadę temu był związany z PiS jako kreator kampanii wyborczych formacji.

Wobec plotek, jakoby w PO istniała opcja, młodych, bardziej radykalnych polityków Schetyna uciął: - Proszę mi wierzyć, że statut PO pozwala mi decydować. Gdybym chciał zakończenia protestu, to wyegzekwowałbym taką decyzję. -  I klub, i zarząd PO podejmowały decyzję o obecności na sali plenarnej jednogłośnie - zakończył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA