REKLAMA

Posłowie zarabiają mało? "Bohatersko otrzymują tak niskie wynagrodzenia"

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 25 stycznia 2016 09:41
Posłowie zarabiają mało? "Bohatersko otrzymują tak niskie wynagrodzenia" Miesięczna pensja każdego posła wynosi 9892,30 zł brutto. Fot. sejm.gov.pl

· Pensji posłów nie waloryzowano od 2008 roku.
· Siła nabywcza ich pieniędzy spadła o dwadzieścia kilka procent.
· Sami posłowie twierdzą, że przekłada się to na wypełnianie mandatu poselskiego oraz jakość funkcjonowania biur poselskich.

Tadeusz Cymański, poseł PiS zauważa, że posłowie od 2008 roku mają 9892 zł pensji (brutto).

- W skali całego państwa to są ogromne pieniądze i rozumiem, że przykład idzie z góry – mówi Cymański. – Przez osiem lat, jako posłowie, dajemy więc piękny przykład pracując i nie skarżąc się. Nie dlatego, że jesteśmy w pętach tabloidów, które reagują na wszystko. Przez osiem lat kamiennym spokojem ciągle te same pensje.

Jak dodaje Tadeusz Cymański, siła nabywcza tych pieniędzy straciła dwadzieścia kilka procent.

- Pamiętam, zostałem posłem w 1997 roku, żegnając się z funkcją burmistrza średniej wielkości miasta [Malborka – red.] i oprócz prestiżu, o połowę moje pensje wzrosły i to był również awans finansowy. Poselska pensja była czymś lukratywnym – przypomina Cymański.

Teraz to się zmieniło i zdaniem posła PiS „czas wreszcie, by ktoś to powiedział, może się wyżalił”.

W opinii Tadeusza Cymańskiego jest „chore, że w spółkach Skarbu Państwa, często korzystających z pozycji monopolistycznej, co roku jak psu miska podwyżka się należy, i od 3 do 5 proc. wszystkie płace w górę idą. - Średnia krajowa rośnie, trzy czwarte Polaków zarabia poniżej, a my tu na szczycie władzy patrzymy na to - dodaje Cymański.

Zdaniem Józefy Hrynkiewicz, posłanki PiS „to bardzo ważne, że posłowie bohatersko, mając mandat, otrzymują tak niskie wynagrodzenia”, jednak „sprawa wynagrodzenia oraz polityki kadrowej w służbach państwowych jest dzisiaj zderegulowana, czyli ogarnięta procesem postępującej patologii”.

- Chcemy doprowadzić do tego, by ludzie sobie jakoś radzili pracując w Sejmie, instytucjach kontroli państwowej czy administracji rządowej. Rozumiem, że są różne potrzeby, ale by one były właściwie zaspakajane, państwo musi dobrze działać – zaznacza Józefa Hrynkiewicz.

Katarzyna Skowrońska, posłanka PO zauważa z kolei, że od ośmiu lat nie było waloryzacji pensji poselskich, co przekłada się na wypełnianie mandatu poselskiego, a także na jakość funkcjonowania biur poselskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • obywatel 2016-01-25 10:26:30
    Posłowie zarabiają mało bo żyjemy w głupim Państwie ,zresztą kto wybitny tam jest ,z jakim autorytetem .Aktywnych jako tako jest co najwyżej 50 osób ,a więc moja propozycja brzmi 100 osób zabezpieczy w pełni potrzeby legislacyjne ,a pozostałą kasę przeznaczyć na prawników ,którzy będą pisać przyzwoicie prawo i wtedy poseł może zarobić powiedzmy 15 tys. zł brutto ,Premier 25 tys zł ,a Prezydent 30 tys zł .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA