REKLAMA

Powstaje Obywatelski Pakt na Rzecz Mediów Publicznych. TVP i Polskie Radio do zmiany

  • Autor: PAP/GP
  • 14 marca 2016 17:10
Powstaje Obywatelski Pakt na Rzecz Mediów Publicznych. TVP i Polskie Radio do zmiany Pod paktem podpisało się 46 organizacji pozarządowych, m.in. Obywatele Kultury, Obywatele Nauki, fundacje: im. Stefana Batorego, Otwarty Kod Kultury i inne. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

46 organizacji pozarządowych - ruchów i stowarzyszeń obywatelskich, kulturalnych i społecznych - podpisało się pod Obywatelskim Paktem na Rzecz Mediów Publicznych, który zainicjować ma ogólnokrajową debatę m.in. na temat ich odpartyjnienia.

Obywatelski Pakt na Rzecz Mediów Publicznych powstał z inicjatywy organizacji Obywatele Kultury, Obywatele Nauki i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

- Reformy i uspołecznienia mediów publicznych domagamy się od czasu krakowskiego Kongresu Kultury w 2009 roku. Powrót do idei mediów służących obywatelom zakładał projekt ustawy opracowany i przedstawiony publicznie przez Obywatelski Komitet Mediów Publicznych w 2010 roku. Był on szeroko konsultowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Projekt ten - jak wiele innych inicjatyw obywatelskich - utknął w archiwach Sejmu. W roku 2011 w Pakcie dla Kultury żądaliśmy od rządzących prawnych gwarancji realizacji powinności mediów publicznych oraz poprawy ich jakości. Zobowiązania te nigdy nie zostały zrealizowane - przypominała w poniedziałek (14 marca) Beata Stasińska z Obywateli Kultury.

- Także najnowsza nowelizacja ustawy o mediach publicznych służy jedynie wymianie władz w spółkach i jest powrotem do czasów PRL-u, gdy prezes Radiokomitetu powoływany był przez rząd i podlegał mu bezpośrednio. Taki model zarządzania mediami publicznymi stanowi całkowite zaprzeczenie ich idei. Media publiczne są dobrem wspólnym. Traktujemy zatem jako oczywiste i konieczne, że nowy kształt mediów publicznych musi być wypracowany w publicznej debacie. Pakt jest otwartą ofertą dla wszystkich sił politycznych - mówiła Beata Chmiel.

Przeczytaj: Prezes TVP Jacek Kurski o misji w telewizji i zwolnieniach dziennikarzy

Twórcy Paktu definiują misję mediów publicznych jako "interes obywatelski", sprecyzowany dla każdego medium w licencjach programowych zapisanych w ustawie. Licencja powinna określać minimalne nakłady na treści dla dzieci i młodzieży, edukację obywatelską i kulturową oraz rodzimą twórczość, w tym teatr telewizyjny i radiowy, muzykę, filmy i seriale.

- Niezbędne jest powołanie portalu mediów publicznych jako trzeciego, równoważnego dla radia i telewizji medium, z własnym budżetem i polityką programową. Portal mediów publicznych powinien być najważniejszym narzędziem udostępniania zasobów kultury polskiej, służąc jako platforma promocji i dystrybucji zasobów - napisano w Pakcie.

Twórcy Paktu uważają, że niezbędne jest wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej, płaconej przez obywateli za możliwość dostępu do mediów publicznych, bez względu na rodzaj i liczbę posiadanych odbiorników. W ramach tej opłaty odbiorca powinien mieć zapewniony bezpłatny dostęp do archiwów mediów publicznych oraz programów i utworów powstałych z dotacji z Funduszu Misji Publicznej, którego utworzenie także postuluje Pakt. Celem Funduszu Misji Publicznej ma być współfinansowanie tworzenia i upowszechniania wysokiej jakości treści realizujących zadania określone w misji publicznej przez niepubliczne media audiowizualne i cyfrowe. Emisji treści i programów dofinansowanych przez fundusz nie będzie można przerywać reklamami, a treści te powinny być nieodpłatnie udostępniane w portalu mediów publicznych - napisano w Pakcie.

Poziom reklamy w mediach publicznych powinien zostać zredukowany do 25 proc. ich budżetu. Stopniowe wychodzenie mediów publicznych z rynku komercyjnego powinno być związane ze zwiększaniem się wpływów z abonamentu. Zdaniem twórców Paktu należy wprowadzić całkowity zakaz lokowania produktów w programach skierowanych dla dzieci, natomiast reklama społeczna i obywatelska powinna być w mediach publicznych emitowana bezpłatnie.

Przeczytaj: Weterani walki z komunizmem, o których zapomina Polska, żyją w biedzie

Pod paktem podpisało się 46 organizacji pozarządowych, m.in. Obywatele Kultury, Obywatele Nauki, fundacje: im. Stefana Batorego, Otwarty Kod Kultury, Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Bęc Zmiana, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Instytut Spraw Publicznych, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Pakt jest początkiem dalszych działań. To jest początek tworzenia obywatelskiej koalicji na rzecz mediów publicznych. Zwracamy się do wszystkich partii, w tym do ministra Czabańskiego, o uwzględnienie postulatów obywatelskich i otwarcie debaty publicznej. Partie nie są gotowe na oddanie mediów publicznych, które od 25 lat traktują jako narzędzia władzy, ale media publiczne nawet w tej chwili, gdy wpływy z abonamentu są niskie i następuje odpływ widzów, w dużej mierze utrzymywane są przez obywateli. Są więc naszą własnością, a nie partii politycznych. Jeżeli partie polityczne chcą przejąć media publiczne, to powinny zamienić je w swoje media partyjne i utrzymywać je z pieniędzy partyjnych, a nie funduszy obywatelskich - mówiła Beata Chmiel, zapowiadając, że Obywatele Kultury pracują nad obywatelskim projektem ustawy o mediach publicznych, którego podstawowe założenia są już gotowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • GIENEK1356 2016-03-15 08:25:50
    WSZYSTKIE TE ORGANIZACJE SA SKRAINIE LEWICOWE I NIE ZALERZY IM NA SZEZENIU KULTURY TRADYCJI WARTOSCI HISTORII POLSKI I POLAKOW A JEDYNIE SZEZENIE KULTURY MULTI-KULTII W ICH POJECIU I FINANSOWANIU PRZEZ LUDZI BEZ POLSKICH KORZENI ZALEZY IM NA OSZUSTWIE I KLAMSTWIE I WPAJANIU SPOLECZENSTWU KLAMSTWA TAK JAK TO ROBIA OD PONAD 70 LAT A WSZSTKIE TE ORGANIZACJE FINANSOWANE SA PRZEZ MILIARDEROW O WIADOMYM WSZYSTKIM POCHODZENIU .W USA NIE ISTNIEJE COS TAKIEGO JAK ABONAMENT I WSZYSTKO FUNKCJIONUJE 100RAZY LEPIEJ ABONAMENT TO WYMYSL IDIOTOW LEWICOWYCHREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA