REKLAMA

Powstał zespół na rzecz nowej Konstytucji. Wiemy kto mu przewodzi

 • Autor: PAP/GP
 • 26 listopada 2015 14:55
Powstał zespół na rzecz nowej Konstytucji. Wiemy kto mu przewodzi Kornel Morawiecki przewodzi zespołowi, który opracuje założenia ustawy zasadniczej (fot.wikipedia.org, K.Wereszczyński, CC BY-SA 3.0)

W czwartek posłowie klubu Kukiz'15 poinformowali o powstaniu nowego zespołu parlamentarnego. Jego celem jest zainicjowanie prac nad nową konstytucją. Przewodniczącym wybrano Kornela Morawieckiego.

- W Sejmie powstał poselski zespół na rzecz Nowej Konstytucji - poinformował w czwartek przewodniczący zespołu Kornel Morawiecki, z ruchu Kukiz'15. - Zespół jest otwarty dla posłów wszystkich klubów parlamentarnych.

- Powstanie zespołu to pierwsza próba działania na rzecz gruntownej zmiany polskiej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i duchowej, to ma być konstytucja na XXI wiek, gdzie pojawią się nowe idee i nowi ludzie - powiedział Morawiecki w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Zaprosił do pracy w zespole posłów wszystkich klubów parlamentarnych.

- Proszę posłów innych klubów o współdziałanie, bo konstytucja to jest rzecz narodowa - dodał.

Zapowiedź naukowego namysłu nad ustawą zasadniczą

Morawiecki poinformował też, że w styczniu odbędzie się duża konferencja na temat nowej konstytucji.

Pytany, w jakim kierunku powinny pójść zmiany w konstytucji, Morawiecki zapowiedział, że kierunek musi być nowy. Wymaga innego podziału władzy, majątku, ale też musi propagować inne duchowe spojrzenie na człowieka, jako uczestnika zbiorowości.

- To próba stworzenia ram na przyszłość dla Polski i Europy.

Organizacja prac zespołu

Wiceprzewodniczący zespołu Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony, powiedział, że zespół - przy pracy nad nową konstytucją - chce współpracować z mediami, ekspertami, uczelniami i obywatelami.

- Nie może być tak, że tak ważna sprawa jak konstytucja, jest tylko elementem przetargów partyjnych - podkreślił Sanocki.

W skład zespołu wchodzą na razie: przewodniczący Kornel Morawiecki, wiceprzewodniczący Janusz Sanocki (niezrz.), oraz posłowie Ruchu Kukiz'15: Jerzy Jachnik, Robert Mordak, Małgorzata Zwiercan oraz Ireneusz Zyska.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie mogą tworzyć zespoły. Przy powstaniu zespołu obowiązkowe jest tylko podanie do wiadomości marszałka Sejmu jego regulaminu i składu osobowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • prawda jest okrutna 2015-11-27 11:54:40
  Do pytanie: Poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Piotrowicz, kontrowersyjny Prokurator ubiegłego ustroju socjalistycznego! Buźka podobna stad też, sprostowanie Id;życie jest okrutne.Pozdrawiam!
 • pytanie 2015-11-27 11:36:14
  Do prawda jest okrutna: O kim piszesz?
 • kriss454 2015-11-27 11:13:34
  Narodów nie konstytuuje się atramentem.(Demestes) Naprawa Rzeczpospolitej,jedność działania i chęć służenia Polsce jest podstawą do pracy Sejmu.Do tej pory decyzje dotyczące Polski i Polaków nie zapadały w Sejmie.Sejm i Polacy są nadal podzieleni,więc nie widzę na dzień dzisiejszy instrumentów do zmiany konstytucji.
 • Atul 2015-11-26 23:34:45
  Jerzy Jachnik?! Komuna wraca w takim razie! Poczytajcie sobie o "dokonaniach" i historii tego jegomościa...
 • Chachar 2015-11-26 19:11:03
  Ciekawe - nie mają programu działania, ale chcą zacząć od zmiany Konstytucji. Może by p. Morawiecki zaczął od własnego życiorysu - co takiego zrobił przez 30 lat że uważa się za predestynowanego do majstrowania przy Ustawie Zasadniczej. Kilka pięknych słówek to za mało. Dla mnie bardziej wiarygodna była "Pomarańczowa Alternatywa" niż napuszona "Solidarność Walcząca". W komisji same "wybitne" i "szeroko" znane "osobowości".
 • życie jest okrutne! 2015-11-26 18:44:33
  Do prawda jest okrutna: Poniżej tekst odnosi się do byłego prokuratora z ugrupowania politycznego Prawa i Sprawiedliwości, któremu po wystąpieniu w sejmie 25.11.2015roku w godzinach nocnych politycy zjednoczonej prawicy PiS bili brawa na stojąco, widocznie jakiegoś koksu się nabrali.
 • prawda jest okrutna 2015-11-26 15:22:45
  Poznajemy tego typka, w latach 80tych za walkę społeczeństwa polskiego o demokrację ,zamykał opozycję członków Solidarności również podając sadystycznym przesłuchaniom. Zdrajca!Wstyd i hańba dla Polski!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA