REKLAMA

Powstaną dobrowolne pracownicze programy emerytalne

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lipca 2016 10:28
Powstaną dobrowolne pracownicze programy emerytalne Zarządzaniem pracowniczymi programami kapitałowymi miałby zajmować się Polski Fundusz Rozwoju - przekazał Morawiecki. (Fot. PTWP/Eliza Madej)

Wprowadzenie powszechnego systemu dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw, czyli pracowniczych programów kapitałowych - to jeden z przedstawionych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego filarów budowy polskiego kapitału.

Zarządzaniem pracowniczymi programami kapitałowymi miałby zajmować się Polski Fundusz Rozwoju - przekazał Morawiecki.

Innym filarem budowy kapitału ma być reforma trzeciego filaru programów emerytalnych, polegająca na uproszczeniu IKE i IKZE oraz budowie indywidualnych planów kapitałowych dla najmniejszych przedsiębiorstw. Plan przewiduje ponadto reformę systemu OFE i przekazanie uczestnikom tych funduszy ich środków do trzeciego filara i Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Czytaj też: Morawiecki: Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE

Jak podano na konferencji, pozostałe filary budowy kapitału to: wprowadzenie centralnej elektronicznej ewidencji "trzeciofilarowych" programów przy ZUS, wprowadzenie powszechnego dostępu do inwestycji na rynku nieruchomości w postaci Publicznych Funduszy Nieruchomości, wprowadzenie systemu indywidualnych obligacji skarbowych, wprowadzenie niższego podatku od inwestycji długoterminowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA