REKLAMA

Powstanie Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim?

  • Autor: PAP/JS
  • 31 marca 2016 19:02
Powstanie Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim? Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko przyznał, że resort nauki nie sprzeciwia się nadaniu gorzowskiej PWSZ statusu Akademii (Aleksander Bobko, fot.ur.edu.pl)

• Za utworzeniem Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim z działającej tam PWSZ opowiedziała się sejmowa komisja nauki.
• Projekt poparto, mimo że na razie PWSZ nie spełnia warunków upoważniających do nadania jej statusu Akademii.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się w czwartek (31 marca) na posiedzeniu sejmowej Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zastrzeżenia do projektu ma Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Z kolei resort nauki co prawda nie sprzeciwia się nadaniu gorzowskiej PWSZ statusu Akademii, ale uważa, że może ona uzyskać go niejako na "na kredyt".

W myśl rozpatrywanego projektu, przygotowanego przez posłów PiS, Akademia w Gorzowie Wlkp. rozpoczęłaby swoją działalność 1 września 2016 roku. Utworzono by ją z działającej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Akademia przejęłaby prawa i zobowiązania PWSZ, a pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej pracowaliby i studiowali w Akademii.

Czytaj też: Wszystkie kluby za tzw. małą nowelą Prawa zamówień publicznych

"W Gorzowie próby utworzenia Akademii trwały wiele lat. To nie są wyłącznie ambicje uczelni, środowisk samorządowych, gospodarczych. Postrzegamy powołanie Akademii gorzowskiej jako lubuską rację stanu, w ważnym miejscu: na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie ta akademickość nie jest zaznaczona tak mocno jak w innych regionach. Utworzona Akademia będzie służyła rozwojowi gospodarki, nauki i kultury, a przede wszystkim umożliwi edukację młodzieży w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i technicznych" - uzasadniała w czwartek posłanka PiS, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rektor uczelni prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska przekonywała, że jako PWSZ kierowana przez nią uczelnia osiągnęła wszystko, co mogła osiągnąć. "Doszliśmy do wniosku, że jedyną ścieżką dalszego rozwoju uczelni jest zmiana jej statusu" - mówiła podczas posiedzenia komisji prof. Skorupska-Raczyńska.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko przyznał, że resort nauki nie sprzeciwia się nadaniu gorzowskiej PWSZ statusu Akademii, ale na razie może ona uzyskać go "na kredyt". "PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim jest jedną z silniejszych PWSZ, natomiast ten rozwój nie jest na tyle pełny, by status Akademii uzyskać z mocy prawa. Z mocy prawa on przysługuje wtedy, kiedy uczelnia dysponuje dwoma prawami doktoryzowania (przyznawania tytułu doktora w dwóch dyscyplinach naukowych - PAP)" - mówił wiceminister nauki. "Przyznanie +na kredyt+ statusu Akademii będzie jednak stanowiło impuls rozwojowy" - dodał Bobko.

Elżbieta Rafalska podkreślała jednak, że kluczowy w projekcie ustawy jest artykuł siódmy, który mówi, że wydziały Akademii, w terminie trzech lat od dnia jej utworzenia, dostosują liczbę posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora. "Jesteśmy przygotowani, by złożyć wniosek o prawo do doktoryzowania w zakresie językoznawstwa, a następnym roku akademickim w zakresie zarządzania" - zapewniała rektor uczelni prof. Skorupska-Raczyńska.

Zobacz też: Rząd chce zablokować zadłużanie się samorządów

Prof. Jan Łaszczyk reprezentujący Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zwrócił jednak uwagę, że ustawa - jeśli zostanie przyjęta - "w istotny sposób ingeruje w strukturę szkolnictwa wyższego". "Przypuszczam, że powołanie w Gorzowie Akademii otwiera precedens, który będzie skutkował tym, że będą kierowane kolejne wnioski tego typu" - powiedział prof. Łaszczyk.

Wcześniej - w przesłanej do Sejmu opinii - KRASP zaznaczyła, że trudno też uznać za przekonujące, że w ciągu trzech lat wydziały uczelni będą w stanie spełnić kryteria, umożliwiające im uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach naukowych.

Jak podkreślił w czwartek wiceminister nauki, ważnym elementem budowania szkoły akademickiej w Gorzowie Wielkopolskim byłaby jej konsolidacja z zamiejscowym Wydziałem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. "Utworzenie Akademii byłoby silnym argumentem za konsolidacją" - mówił Bobko.

Wtórowała mu rektor gorzowskiej uczelni, która zapewniła, że PWSZ od 10 lat prowadzi rozmowy dotyczące konsolidacji. "Prawdopodobnie to niższy status PWSZ powodował różnego rodzaju zahamowania. Jesteśmy jednak bardzo dobrze przygotowani do tego, że po zmianie statusu ta konsolidacja nastąpi, bo ona jest nieuchronna" - zaznaczyła prof. Skorupska-Raczyńska.

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, powołano siedemnaście lat temu na bazie działającego w tym mieście od 1992 r. Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Była jedną z pierwszych publicznych uczelni zawodowych w kraju. Obecnie naucza a czterech wydziałach: Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Wydziale Ekonomicznym, Wydziale Humanistycznym, Wydziale Technicznym. Ukończyło ją blisko 16 tys. absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz słuchaczy studiów podyplomowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA