REKLAMA

Powstanie system opieki zdrowotnej dla "Żołnierzy Niezłomnych"

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2016 09:06
Powstanie system opieki zdrowotnej dla "Żołnierzy Niezłomnych" Ministerstwo ogłosi powstanie systemu opieki nad kombatantami, kiedy wszystko zostanie sformalizowane(fot.:twitter.com/mon_pl)

MON kończy prace nad systemowym rozwiązaniem w sprawie opieki zdrowotnej dla "Żołnierzy Niezłomnych", póki on nie powstanie, ministerstwo reaguje na każdy zgłoszony przypadek – powiedział wiceszef MON Wojciech Fałkowski.

- Podjęliśmy już takie kroki otoczenia opieką medyczną w pierwszej kolejności "Żołnierzy Niezłomnych". To jest ta grupa, która praktycznie do ostatnich lat żyła w cieniu wyroków na nich wydanych, represji, często zakamuflowanych, dotyczących również ich rodzin - powiedział Fałkowski, odpowiadając na pytanie posłów PiS.

Dodał, że MON reaguje na każde zgłoszenie w sprawie "kryzysu zdrowotnego", gdy dana osoba wymaga innej niż do tej pory opieki zdrowotnej. - Taka pomoc jest natychmiast udzielana - zapewnił wiceminister. Dodał, że obecnie z takiej opieki korzystają dwie osoby.

Ponadto w ministerstwie w finalnej fazie przygotowywania jest system pomocy dla osób, które zgłoszą - samodzielnie lub przez rodzinę - pisemną deklarację, że chcą być objęci opieką medyczną MON. Fałkowski zauważył przy tym, że sieć szpitali i przychodni wojskowych pokrywa cały kraj. - Placówka najbliższa miejscu zamieszkania kombatanta, teraz to rozszerzamy również na powstańców warszawskich, będzie tę opiekę sprawować. Wystarczy chęć, deklaracja ze strony rodziny bądź samego zainteresowanego - powiedział wiceszef MON.

Fałkowski zapowiedział, że ministerstwo ogłosi powstanie systemu opieki nad kombatantami, kiedy wszystko zostanie sformalizowane.

- Jest jasną dyrektywą wynikającą i z obowiązku moralnego, i z poczucia solidarności ludzkiej, że tę akcję będziemy rozwijać, przekształcać w system, a pokąd ten system dobrze nie zafunkcjonuje będziemy reagować na każde zgłoszenia nieformalne - powiedział Fałkowski.

Fałkowski podkreślił, że działania MON w tym zakresie wynikają z powinności moralnej. Powiedział, że do tej pory istnieją dwie drogi prawne udzielania pomocy "Żołnierzom Niezłomnym" i powstańcom. Jedną jest ustawa o kombatantach, a drugą - ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-09-06 09:37:50
    Czy niezłomny (p)rezydent Duda i bohaterski Bartosz Misiewicz też będą objęci tym programem?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA