REKLAMA

Pracownicy na umowach cywilnoprawnych będą mogli wstępować do związków zawodowych

  • www.pulshr.pl
  • Autor: Pulshr.pl
  • 15 lipca 2016 13:35
Pracownicy na umowach cywilnoprawnych będą mogli wstępować do związków zawodowych Ostateczny kształt ustawy o związkach zawodowych poznamy w ciągu miesiąca. (Fot. pixelio.de)

• Pracodawcy zgadzają się na przyznanie prawa zrzeszania się wszystkim osobom zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy.
• Zgadzają się też na ochronę tych pracowników przed dyskryminacją, ale nie aprobują szczególnej ochrony stosunku pracy oraz prawa do oddelegowania z pracy za wynagrodzeniem.

W Radzie Dialogu Społecznego toczą się negocjacje dotyczące ustawy o związkach zawodowych. Jak podkreśla Jacek Męcina, przewodniczący zespołu prawa pracy RDS, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, mimo kilkumiesięcznych negocjacji, pracodawcy w wielu kwestiach krytycznie odnoszą się do proponowanych zmian. Najwięcej rozbieżności pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi i rządem dotyczy przepisów rozszerzających prawo do zrzeszania się w związki zawodowe i ich uprawnień.

Przynależność do związków zawodowych

Pracodawcy zgadzają się z koniecznością realizacji treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie i przyznania prawa zrzeszania się wszystkim osobom zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy, zgadzają się na ochronę ich przed dyskryminacją. Nie akceptują natomiast szczególnej ochrony stosunku pracy oraz prawa do zwolnień z pracy za wynagrodzeniem, jeżeli organizacja nie posiada statusu zakładowej organizacji związkowej.

Jacek Męcina wskazuje, że to właśnie było przedmiotem kompromisu proponowanego przez stronę pracodawców - uzależnienie zakresu ochrony od statusu zakładowej organizacji związkowej, a więc posiadania w swoim składzie co najmniej 10 pracowników.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA