REKLAMA

Prawica rośnie w siłę. Przybywa osób z takimi poglądami

 • Autor: PAP
 • 14 października 2015 17:30
Prawica rośnie w siłę. Przybywa osób z takimi poglądami Z badania CBOS wynika, że jako prawicowe swoje poglądy polityczne określa coraz więcej młodych Polaków (fot. sxc.hu)

Z najnowszej analizy CBOS, dotyczącej poglądów politycznych młodych osób wynika, że przybywa Polaków w wieku 18-14 lata, którzy deklarują prawicowe poglądy.

Wnioski z analizy CBOS są korzystne dla prawicowych partii politycznych. Od 2014 r. rośnie bowiem odsetek młodzieży, która deklaruje przynależność do prawicy; jako prawicowe określa swoje poglądy już jedna trzecia młodych Polaków.

Z badania wynika, że jako prawicowe swoje poglądy polityczne określiło 33 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat. Odsetek zwolenników prawicy wśród młodych przewyższył tym samym udział deklarujących prawicowość wśród ogółu badanych Polaków (31 proc.).

Na kogo zagłosują młodzi Polacy?

Wśród młodych dużo mniejszą popularnością niż wśród ogółu Polaków cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (oddanie głosu na tę partię deklarowało w ostatnich 4 miesiącach średnio zaledwie 11 proc. badanych w wieku 18-24 lat; odsetek wyborców PiS wśród ogółu badanych wyniósł dwukrotnie więcej - 22 proc.). Nieznacznie niższy odsetek przebadanych młodych deklarował głosowanie na PO (15 proc. wobec 17 wśród ogółu badanych).

Młodzi częściej popierają natomiast ugrupowanie Pawła Kukiza (15 proc. wobec 8 proc. wśród ogółu badanych) oraz partię KORWiN (5 proc. wśród młodych, 1 proc. wśród ogółu badanych).

Młodzi deklarujący się jako prawicowcy najczęściej wybierali komitet Kukiz'15 (24 proc.), PiS (18 proc.) i PO (10 proc.). Wśród młodych deklarujących poglądy centrowe dominuje PO (24 proc.) i komitet Kukiza (15 proc.). PO uzyskała najwyższy wynik także wśród młodych przyznających się do lewicowości (27 proc.), na drugim miejscu w tej grupie uplasowała się Zjednoczona Lewica (14 proc.), a na trzecim - partia KORWiN (8 proc.).

Prawica rośnie w siłę

Jak wskazują wyniki badań z lat 1990-2015, od 2003 r. poglądy prawicowe nieprzerwanie dominują w polskim społeczeństwie nad lewicowymi (odsetek badanych przyznających się do lewicowych poglądów od 12 lat nie przekroczył poziomu 20 proc.), zaś od 2013 r. mamy do czynienia z dalszym wzmacnianiem się tej tendencji (w tym roku prawicowe poglądy deklarowało ponad dwukrotnie więcej ankietowanych niż lewicowe).

Innym trendem, na który wskazało CBOS, jest radykalizacja zwolenników prawicy. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. odsetek badanych deklarujących skrajne poglądy prawicowe osiągnął 12 proc., czyli aż 37 proc. ogółu zwolenników prawicy. Jak zaznaczają badacze, to najwyższy wynik, odkąd CBOS analizuje tę kwestię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Miki 2015-10-15 16:00:16
  Do kkk: Bo dzięki naszej pięknej edukacji ci młodzi ludzie nawet nie wiedza czym rożni się lewica od prawicy. Te statystyki są nieadekwatne i w ogóle nie powinno się ich brać pod uwagę.
 • Ereal 2015-10-15 08:28:32
  Rezygnacja z głosowania, lub wybór pomniejszej partii to szansa dla PO, bo oa ma żelazny elektorat świetnie sytuowanych beneficjentów aktualnego systemu. Tylko głos oddany na PIS lub Kukiza zwiększa szansę na obalenie platformerskich elit. Tak podpowiada czysty pragmatyzm.
 • kkk 2015-10-14 18:34:36
  lewica glosuje na korwina ... o ironio
 • Ola 2015-10-14 17:55:35
  Wcale nie rośnie w sile. Mam nadal poglądy lewicowe ale na stara ekipę nigdy nie oddam glosu . Z dwojga złego wolę PIS, choć nie zgadzam się z ich poglądami na pewne sprawy. Takich ludzi jest wiele, nie mają wyboru.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA