REKLAMA

Prawo łowieckie: Zmiany dla myśliwych. Nowelizacja podpisana

 • Autor: PAP/AT
 • 30 marca 2018 10:47
Prawo łowieckie: Zmiany dla myśliwych. Nowelizacja podpisana Minister środowiska będzie miał większy nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim (fot.shutterstock)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego. Nowe przepisy zakładają m.in. zwiększenie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. 

 • Osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogli brać udział w polowaniu.
 • Myśliwi będą musieli przechodzić okresowe badania lekarskie.
 • Minister środowiska będzie miał większy nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Nowe Prawo łowieckie przede wszystkim wzmocni uprawnienia właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Da możliwość wyłączania swoich gruntów z polowań. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który orzekł iż część przepisów Prawa łowieckiego jest niezgodna z konstytucją. Chodziło właśnie o brak konsultacji z prywatnymi właścicielami gruntów przy tworzeniu obwodów łowieckich oraz możliwości wyłączania swoich nieruchomości z polowań. TK dał wówczas 18 miesięcy na zmianę przepisów.

Czytaj też: Szyszko: Nowe prawo łowieckie to wynik presji lewacko-liberalnych nurtów

Znowelizowana ustawa stanowi, że właściciel bądź użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego będzie mógł złożyć staroście oświadczenie, w którym nie zgadza się na prowadzenie polowań na ich gruntach. Nowe przepisy zwiększają ponadto ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować. Polowania będą mogły być też prowadzone w odległości 500 m od miejsc zgromadzeń publicznych.

Po burzliwych dyskusjach w Sejmie i Senacie w noweli znalazł się też przepis, który zakazywać będzie osobom niepełnoletnim udziału w polowaniach. Zgodnie z nowym prawem myśliwi posiadający broń będą musieli co 5 lat przechodzić badania lekarskie i psychologiczne.

Nowe przepisy zwiększą też nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Będzie on m.in. zatwierdzał statut PZŁ, powoływał zarząd główny związku, powoływał i odwoływał Łowczego Krajowego (powoływał z trzech przedstawionych przez myśliwych kandydatów; odwoływał po zasięgnięciu opinii myśliwych). Ustawa przewiduje ponadto, że osoby które współpracowały były funkcjonariuszami organów bezpieczeństwa w PRL nie będą mogły zasiadać we władzach PZŁ.

Nowelizacja reguluje też kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań. Koła łowieckie będą nadal wypłacały odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę czy w czasie prowadzenia polowania. Myśliwi nie będą jednak sami - tak jak dotychczas - szacować szkód. Będą się tym zajmować komisje składające się z przedstawiciela gminy, zarządcy obwodu łowieckiego i właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda. Organem odwoławczym będzie nadleśniczy, a od jego decyzji będzie można odwołać się do sądu.

Nowela dopuszcza też izby rolnicze do procesu wyznaczania obwodów łowieckich, czy udział przedstawiciela izb w inwentaryzacji zwierząt łownych. Izby rolnicze będą mogły też wnioskować o rozwiązanie koła łowieckiego, jeżeli nie będzie wykonywało ono ustalonych planów łowieckich (odstrzałów). Myśliwi nie będą za to musieli w książkach ewidencji polowań nie musieli wskazywać postrzelonych i nieodnalezionych zwierząt (tzw. postrzałków).

Zgodnie z nowym prawem nie będzie można też wykorzystywać żywych zwierząt w szkoleniach ptaków łowczych i psów myśliwskich; będą też ograniczenia w polowaniach na terenach parków narodowych. Takie polowanie będzie możliwe jedynie po każdorazowym uzyskaniu upoważnienia od dyrektora parku lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Rządowy projekt noweli Prawa łowieckiego trafił do Sejmu blisko półtora roku temu i od początku budził wiele emocji. Zakładał on m.in., że właściciel nieruchomości, chcący wyłączyć swój grunt z polowań, musiałby przed sądem uzasadnić to swoimi przekonaniami religijnymi lub wyznawanymi zasadami moralnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Mysliwy 2018-03-31 17:37:59
  i wten sposob PIS stracil okolo 250,00 tys wyborcow. (mysliwi i rodzina)
 • traper 2018-03-30 20:14:17
  Skład komisji szacującej szkody jest nie do przyjęcia. Co ma gmina do szkody. Jak poszkodowany może być w komisji? To powiększanie biurokracji. W gminie trzeba będzie zatrudnić dodatkową osobę. A odwołanie do nadleśniczego to śmieszne. Izby rolnicze będą miały głos przy tworzeniu obwodów i składania wniosków o rozwiązanie koła z powodu nie wykonywania planu. Tę ustawę pisali ludzie nie mający pojęcia o łowiectwie. To opresyjne prawo. Nie wspomnę już o okresowych badaniach lekarskich. To tylko dodatkowe koszty i strata czasu. Reasumując ...Jest źle koledzy po strzelbie.
 • Do mordercy zwierząt 2018-03-30 20:05:05
  Do lisek: Płacić musicie za wszystkie poczynione szkody bo jak dziki wygonione przez was lasu wejdą w szkodę to wasza wina a nie rolnika. Co do człowieka 16 lat, to ci odpowiem - to ten sam człowiek. Najpierw nauczyłeś go zabijać a później tak mu to zasmakowało że nie wystarczyły mu zwierzęta.
 • lisek 2018-03-30 19:18:14
  a co w kwestii zabezpieczania pól . koła ogrodziły pola np. rolnikom czy płacimy odszkodowanie , buyi też stróże z koła co dalej z tą sprawa , tzw. współdziałanie koła - rolnik , dlaczego mamy płacić za szkody powstałe do 150 mb od zabudowań gdzie nie polujemy a często rolnik nie życzy sobie żeby ktoś mu chodził niedaleko zabudowań , jak należy liczyć te 150 mb - wytyczne od którego momentu , itp, itp i jeszcze czym się różni młody człowiek 16 na polowaniu na kaczki i ten sam człowiek który popełnił zabójstwo / oboje mają po 16 lat /REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA