REKLAMA

Premier Beata Szydło i minister Witold Bańka o finansowaniu sportu młodzieży

  • Autor: PAP/GP
  • 14 stycznia 2016 15:02
Premier Beata Szydło i minister Witold Bańka o finansowaniu sportu młodzieży Bańka: Są na mapie kraju tzw. dziury, miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych (fot. flickr.com/CC BY 2.0)

· Premier zapewnia o nieustającym, finansowym wsparciu dla sportu.
· Minister sportu Witold Bańka stawia za priorytet sportowy na najbliższe lata igrzyska w Tokio.
· Ministerstwo chce też uruchomić pomoc dla małych i średnich klubów sportowych w całym kraju.

- Nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież - podkreśliła premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami poświęconego tegorocznym planom rządu w dziedzinie sportu i turystyki.

- Chcemy, żeby środki finansowe przeznaczone na rozwój sportu były wydawane w sposób systemowy i żeby trafiały do środowisk, w których widzimy szanse na sukces polskiego sportu - powiedziała premier. Jak dodała, rządowi zależy, żeby polscy sportowcy mogli spokojnie trenować, przygotowywać się do ważnych wydarzeń.

Przypomniała, życząc sukcesów, że w tym roku odbędą się m.in. igrzyska olimpijskie, a Polska będzie gospodarzem kilku dużych imprez sportowych, m.in. mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które rozpoczną się w piątek, mistrzostw Europy w szermierce czy lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.

- To jest jeden wymiar naszych działań, ale nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież - zauważyła i dodała, że kształcenie i przygotowanie najmłodszych adeptów sportu powinno być pewnym zaplanowanym ciągiem działań.

Przeczytaj o Społecznej Radzie Sportu.

- Musimy stworzyć spójny system, gdzie nie będzie sytuacji, że nagle przerywa się szkolenie, bo brakuje pieniędzy - mówiła, podkreślając, że rząd będzie mocno stawiał na sport dzieci i młodzieży w szkołach.

- Już teraz należy pracować z myślą o igrzyskach w Tokio, abyśmy za cztery lata nie musieli się martwić o potencjalne sukcesy polskich sportowców  - podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka, który szczegółowo omówił założenia programu na 2016 roku.

W ramach koncepcji sportu dzieci i młodzieży zapowiedział działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych, budowę przyszkolnych pływalni, nowy program wsparcia dla klubów sportowych w trudnej sytuacji finansowej czy też powrót do koncepcji SKS-ów, czyli Szkolnych Klubów Sportowych.

- Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. Jeśli chodzi o pilotażowy program "Delfinek", celem jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach. Ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów. To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego - stwierdził.

Bańka dodał, że należy pomagać małym klubom, gdzie kariery rozpoczyna wielu późniejszych medalistów największych imprez sportowych.

- Dziś wiele małych klubów boryka się z olbrzymimi kłopotami finansowymi, trenerzy pracują za darmo lub symboliczne wynagrodzenie, a to przecież fundament polskiego sportu. Celem programu, jakiego jeszcze nie było, jest dofinansowanie klubów, trenerów, zgrupowań, zakupu sprzętu sportowego. Kwota na program "Klub" wynosi 15 milionów złotych i będzie zwiększana - powiedział minister, jednocześnie informując o systemowej reaktywacji działań w zakresie kadr wojewódzkich, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i szkolenia juniorów młodszych.

Powstać ma "Narodowa Baza Talentów" - cykliczne testy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży (m.in. biegi na 60 m, 600 m czy 800 m, podciąganie, zwis na drążku, skok w dal z miejsca), które pozwolą odkrywać i monitorować talenty z całego kraju. Wpisują się one w promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.

Minister Bańka przedstawił również program "Stop zwolnieniom z WF-u" z udziałem stypendystów (grupa licząca ponad 800 osób) Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chodzi o wprowadzenie zapisu do umowy stypendialnej sportowców zobowiązującego do uczestnictwa zawodników w co najmniej jednej godzinie wychowania fizycznego w szkole w ramach swojego miejsca zamieszkania. Celem jest aktywizacja młodych ludzi i promowanie kultury fizycznej.

- Chcemy stworzyć serwis internetowy "Selfie z Gwiazdą" zawierający kalendarz zajęć, w którym będą uczestniczyć sportowcy. Pojawią się krótkie relacje i zdjęcia ze spotkań z dziećmi. Poprzez bezpośredni kontakt z gwiazdami sportu będziemy zachęcali do aktywności fizycznej - powiedział.

W sporcie wyczynowym Bańka zaproponował podwyższenie liczby miejsc na zawodach najwyższej rangi (igrzyska, mistrzostwa świata i Europy), które umożliwią otrzymywanie ministerialnego stypendium. W seniorach byłyby to pozycje nie 1-8, jak dotychczas, tylko 1-12, zaś w juniorach nie 1-3, tylko 1-6 lub 8.

- Rozpoczynamy też dyskusję dotyczącą 2017 roku i kierowania środków finansowych z ministerstwa bezpośrednio do zawodników. W tym roku, po raz pierwszy w historii, związki już otrzymały pieniądze z ministerstwa.

Minister poruszył też ważne kwestie sportu niepełnosprawnych i legislacji. Nakłady na zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2016 roku mają wzrosnąć o 57 proc., z 5,2 mln do 8,2 mln złotych.

- Planujemy nowelizację ustawy o sporcie, m.in. aby najpopularniejsze nieolimpijskie związki sportowe zachowały status Polskiego Związku Sportowego. Zależy nam również na regulacjach w sektorze dopingu, żeby ujednolicić przepisy na wzór obowiązujących na terenie Unii Europejskiej - dodał Bańka.

Zapowiedział ponadto wzmocnienie systemu zabezpieczeń finansowych biur podróży, tj. wprowadzenie II filaru zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biur, poprzez wprowadzenie nowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

- Zależy nam na rozwoju turystyki krajowej i planujemy w tym zakresie wiele akcji, w tym dwie podstawowe - "Polska za pół ceny" i "Wypoczywaj w kraju" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA