REKLAMA

Premier: Zmiany w szkolnictwie wyższym są konieczne

  • Autor: PAP/AT
  • 22 września 2017 10:45
Premier: Zmiany w szkolnictwie wyższym są konieczne W szkolnictwie wyższym zmiany są konieczne - powiedziała premier (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w szkolnictwie wyższym zmiany są konieczne. Polskie uczelnie muszą się zmienić, otworzyć się na nowe trendy, muszą też dać szanse nowym naukowcom - powiedziała premier Beata Szydło.

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce - przedstawiony we wtorek w Krakowie przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina - przewiduje, że podstawą przyjęć na studia ma być egzamin maturalny, ale uczelnia będzie mogła zarządzić egzamin wstępny. Wynik takiego egzaminu będzie mógł jednak stanowić maksymalnie 50 proc. punktów w postępowaniu rekrutacyjnym - co najmniej połowę wyniku rekrutacji będą stanowiły wyniki matury.

Premier, pytana na antenie Radia Maryja o projektowane zmiany podkreśliła, że ich wprowadzenie jest potrzebne. "Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że również w szkolnictwie wyższym zmiany są konieczne. Polskie uczelnie muszą się zmienić, otworzyć się na nowe trendy, muszą też dać szanse nowym naukowcom. Ważne jest to, by polscy studenci mieli szanse konkurowania ze swoimi rówieśnikami na całym świecie" - przekonywała szefowa rządu. "Jest cały szereg zmian, które wymagają w tej chwili przedyskutowania i wprowadzenia w życie" - dodała.

Czytaj też: Zmiany na uczelniach: Koniec zaocznych studiów, stypendia i dłuższy czas studiowania

Zapowiedziała, że projekt ustawy o szkolnictwie wyższym, zaprezentowany przez wicepremiera Jarosława Gowina, "w najbliższym czasie trafi do normalnego procesu legislacyjnego". Dodała, że po przyjęciu przez rząd, projekt trafi do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA