REKLAMA

Prezes ZNP: Chcemy zorganizować ogólnokrajowe referendum ws. reformy oświaty

  • Autor: PAP/JS
  • 04 stycznia 2017 15:14
Prezes ZNP: Chcemy zorganizować ogólnokrajowe referendum ws. reformy oświaty Prezes ZNP Sławomir Broniarz (fot. znp.edu.pl)

Chcemy zorganizować ogólnokrajowe referendum w sprawie reformy oświaty przygotowanej przez szefową MEN Annę Zalewską, żeby pokazać, że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie nauczycieli - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jak przypomniał, 19 grudnia ZNP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o "zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu edukacji".

"Dzisiaj rozmawialiśmy i będziemy rozmawiać o ogólnonarodowym referendum. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego, (...) motorem napędowym naszej gospodarki, (...) tym, co pozytywnie wyróżnia nas na tle ne tylko krajów europejskich, ale także krajów należących do OECD" - powiedział Broniarz otwierając środowe spotkanie związku z przedstawicielami środowisk krytykujących reformę edukacji. Dodał, że związek nie chce, by "nieprzemyślane decyzje, których jedynym powodem jest chciejstwo polityczne" zniszczyły polską edukację.

"Stąd też stanowisko ZNP jest następujące: chcemy zorganizować ogólnonarodowe referendum po to, żebyśmy pokazali - także przez tę dezaprobatę, poprzez wymiar statystyczny, poprzez zebranie miliona podpisów - że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie nauczycieli, że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie pracowników oświaty, że to nie jest sprawa tylko ZNP, ale że to jest sprawa, która powinna jednoczyć jak najszersze kręgi społeczne" - zapewniał Broniarz.

Zwrócił się zarazem o wsparcie kampanii referendalnej, zaznaczając, że ma na myśli ugrupowania parlamentarne i pozaparlamentarne, samorządowców, a także m.in. rodziców z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji" oraz organizacje skupione w koalicji "Nie dla chaosu w szkole"

W spotkaniu uczestniczą m.in. przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Partii Razem, Inicjatywy Polska oraz SLD.

Zaraz po prezesie ZNP głos zabrał szef klubu PO Sławomir Neumann. "Tu jest Polska odpowiedzialna (...), tu są przedstawiciele tych, którzy nie zgadzają się na te reformy" - Neumann. Powiedział, że reforma uderzy w wiele środowisk. Zadeklarował, że posłowie i samorządowcy z PO włączą się w akcję referendalną" - mówił.

Przewodniczący PO zadeklarował, że jeśli "ZNP, polscy nauczyciele są gotowi do podjęcia akcji referendalnej, zbierania podpisów" to "PO jest gotowa wesprzeć ZNP w tej akcji".

"Uruchomimy nasze struktury, ludzi, posłów, senatorów, lokalne aktywności, bo sprawa jest ważna" - mówił Schetyna na wspólnej konferencji z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem.

Schetyna dodał, że PO jest też po spotkaniu z samorządowcami i "wszyscy są zaniepokojeni procesem wprowadzania tej ustawy i skutkami, które może ona wywołać". Szef PO zadeklarował, że Platforma nie zostawi "polskiej szkoły na pastwę ignorantów i ludzi, którzy (...) chcą wprowadzić w polskiej szkole złą zmianę, chcą uderzyć w fundamenty polskiej edukacji".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2017-01-06 23:11:37
    Taka ciekawostka - ponieważ "doły" ZNP popierają likwidację gimnazjum, to centrale wojewódzkie zapowiedziały już, że w przypadku protestów co do zbierania podpisów za referendum rozwiążą struktury lokalne. Na razie odpowiedź jest taka, że ze szkół zwrócone będą puste formularze...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA