REKLAMA

Prezydent: Będziemy powoli przyzwyczajali się do zakazu handlu w niedzielę

  • Autor: PAP/AT
  • 26 listopada 2017 14:45
Prezydent: Będziemy powoli przyzwyczajali się do zakazu handlu w niedzielę Andrzej Duda wskazał, że w Niemczech, czy w Austrii sklepy w niedziele są nieczynne od wielu lat (fot.shutterstock)

Wprowadzanie zakazu handlu w niedzielę będzie rozciągnięte w czasie, więc będzie można obserwować, jak to działa na gospodarkę, na przedsiębiorców, na sytuację konsumentów - ocenił prezydent Andrzej Duda.

• Stopniowe wprowadzanie zakazu handlu w niedziele to całkiem ciekawa wersja - powiedział prezydent.

• Będzie można obserwować, jak to działa na gospodarkę, na przedsiębiorców, na sytuację konsumentów - ocenił.

• Ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę przyjął w piątek (24 listopada) Sejm.

"Uważam, że jest to wersja całkiem ciekawa. Pewnie, że były wątpliwości. Ale ustawa ma charakter etapowy. Kto wie, może to jest rozsądne, że ten okres wchodzenia rozwiązania w postaci całkowitego zakazu handlu w niedziele będzie rozciągnięty w czasie, że będziemy się do tego powoli przyzwyczajali" - mówił prezydent w niedzielę w TVN24.

Jak dodał, być może szereg ludzi w Polsce sobie dziś tego nie wyobraża, że galerie handlowe mogą być nieczynne w niedziele. "Ale to będzie rozciągnięte w czasie, więc będzie można obserwować, jak to działa na gospodarkę, na przedsiębiorców, na sytuację konsumentów" - ocenił.

Andrzej Duda wskazał jednocześnie, że "w Niemczech, w Austrii sklepy w niedziele są nieczynne od wielu lat". "To jest normalne i nikt nie protestuje, wszyscy wiedzą, że zakupy robi się w innych dniach. A jakoś gospodarka na tym nie cierpi, zwłaszcza niemiecka" - dodał.

Zgodnie z przyjętą w piątek ustawą, od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - tylko jedna w miesiącu, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku: dwóch przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i dodatkowo ostatnich niedziel: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W ustawie przewidziano katalog wyłączeń, obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Precz z Komuną!!! 2017-11-27 11:24:13
    Jak za komuny, władza wie najlepiej czego chce lud pracujący miast i wsi. Dlatego nie pyta o zdanie i decyduje za nas. Jeżeli sobie myślą że teraz będę się nudził i pójdę w niedzielę do kościoła, grubo się mylą. Czas poświecę na knucie przeciwko komunie w nowym wydaniu.
  • DyktaturaKlerykalistyczna 2017-11-26 18:00:54
    Pisuar znowu robi dobrze klerowi nie pytając narodu o zdanie i kosztem tego drugiego Czekam na ustawy o obowiązkowym uczestnictwie we mszach i podatek na rzecz kurii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA