REKLAMA

Prezydent: Chcę z całą mocą bronić prawdy historycznej

  • Autor: PAP/AT
  • 12 kwietnia 2018 14:19
Prezydent: Chcę z całą mocą bronić prawdy historycznej Prezydent Duda podkreślił w obecności prezydenta Izraela, że intencją noweli, była obrona prawdy historycznej (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Nigdy nie było systemowej, instytucjonalnej wrogości wobec Żydów ze strony polskiego państwa. Wręcz przeciwnie - powiedział prezydent Andrzej Duda nawiązując do noweli ustawy o IPN.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin wezmą w czwartek (12 kwietnia) udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Duda i Riwlin spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

"Chcę jeszcze raz z całą mocą powiedzieć: nigdy nie było intencją polskich parlamentarzystów, polskich polityków, stworzenie takiej regulacji, która powodowałaby zablokowanie tego świadectwa (o Holokauście)" - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela. Przypomniał, że obecnie zapisy noweli ustawy o IPN bada Trybunał Konstytucyjny.

Duda podkreślił w obecności prezydenta Izraela, że intencją noweli, była obrona prawdy historycznej. "Ja, jako prezydent, chcę bronić tej prawdy z całą mocą, także w tych elementach, które są trudne dla Polaków" - oświadczył.

Jak podkreślił w czasie II wojny światowej "zachowania ludzi były różne". "Były takie, które trzeba potępić, których nie można zaakceptować. (...) Ale były też i chwalebne zachowania" - zauważył. Prezydent przypomniał, że w okresie okupacji, na terenie Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci.

Czytaj też: Prezydenci Polski i Izraela oddali hołd ofiarom Auschwitz

"Nigdy nie było systemowej, instytucjonalnej wrogości wobec Żydów ze strony polskiego państwa; wręcz przeciwnie. Żydzi byli obywatelami Rzeczypospolitej z całym szacunkiem ze strony polskich władz, także tych, które działały w podziemiu czy na emigracji" - wymienił prezydent.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Józef Kucharczyk 2018-04-12 16:44:37
    Prezydencie, chcesz bronić prawdę głosząc kłamstwa o żydach mieszkających w Polsce od początków państwa polskiego, czyli od 1050 lat? Żydzi w Polsce są dopiero, lub aż od 300 lat i to od tylu lat za długo!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA