REKLAMA

Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi?

  • Autor: PAP/JS
  • 01 czerwca 2017 19:24
Prezydent wybrał termin referendum. Pokryje się z wyborami samorządowymi? Mucha poinformował, że podczas spotkania z szefami PKW i KBW potwierdził zamiar prezydenta zorganizowania referendum 11 listopada 2018 r.

Na spotkaniu z szefami PKW i KBW minister Paweł Mucha potwierdził, że zamiarem prezydenta Andrzeja Dudy jest zorganizowanie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji 11 listopada 2018 r. To, czy tego dnia odbędą się też wybory samorządowe rozstrzygnie się po konsultacjach.

• Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński mówił po spotkaniu, że PKW szanuje decyzję prezydenta, który chce, by referendum ws konstytucji odbyło się 11 listopada.

• Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany".

11 listopada 2018 r. - kiedy to, według prezydenta powinno odbyć się referendum ws konstytucji - to również wynikający z przepisów Kodeksu wyborczego termin kolejnych wyborów samorządowych.

W czwartek (1 czerwca) o kwestiach związanych z organizacją referendum minister Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds referendum, rozmawiał z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

Po spotkaniu Mucha podkreślił, że ze strony prezydenta jest "stała decyzja" przeprowadzenia referendum w dniu 11 listopada. "Data jest już w pewnym sensie, z perspektywy prezydenta, pewna" - powiedział.

Mucha poinformował, że podczas spotkania z szefami PKW i KBW potwierdził zamiar prezydenta zorganizowania referendum 11 listopada 2018 r. W związku z tym - mówił - "będą podejmowane przez KBW, PKW działania, które będą służyły temu, żeby ten proces przygotowywać, żebyśmy mogli w przyszłym roku jak najsprawniej przeprowadzić to głosowanie powszechne w sprawie referendum".

"Oczywiście padło zapewnienie ze strony sędziego, pana przewodniczącego i pani minister, że zgodnie z tymi ustaleniami, które zostaną poczynione, czy podjęte przez odpowiednie uprawnione organy państwa, PKW zgodnie ze swoim umocowaniem, oczywiście będzie przeprowadzać wszelkie czynności tak, żeby głosowania były przeprowadzone w sposób jak najbardziej sprawny, i oczywiście jest PKW do tego przygotowana" - powiedział Mucha.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • pożyjemy zobaczymy 2017-06-02 12:06:51
    Do prawica: Jak zobaczymy to uwierzymy! Dotychczas mieliśmy Rządy kolesioskie ,Prezydent Miasta czy Wójt Gminy powinien być wyłaniany na drodze konkursu przez Wojewodów w danym okręgu ,oszuści i złodzieje powinien być automatycznie odwołani , podobnie z patologicznie wysokimi wynagrodzeniem które winno być regulowane Rozporządzeniem.
  • prawica 2017-06-02 02:54:05
    Najprawdopodobniej pierwsza mądra rozsądna decyzja wyczekiwana po latach destabilizacji Państwa Polskiego,z myślą rozwojową dla kraju , również przyszłości pokolenia młodego, celem dobra porządku prawnego jak i społecznego, wybory samorządowe pod znakiem zapytania.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA