REKLAMA

Prezydent zachęca do udziału w akcji Narodowe Czytanie

  • Autor: PAP/JS
  • 29 czerwca 2017 17:25
Prezydent zachęca do udziału w akcji Narodowe Czytanie W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój "Wesela" - napisał prezydent Andrzej Duda zapraszając do udziału w Narodowym Czytaniu. 2 września podczas tegorocznej edycji imprezy będzie czytane "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Chętni już mogą się zgłaszać do udziału w akcji Narodowe Czytanie. "Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym specjalnie na tę okazję cytowanym na stronie prezydent.pl.

"Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury" - podkreślił prezydent w liście.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. W pierwszej edycji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), "Lalkę" Bolesława Prusa (2015) i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016).

W tym roku czytane będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Zostało wybrane w głosowaniu spośród czterech utworów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i właśnie "Wesele".

Jak poinformowano na stronie prezydent.pl dla zainteresowanych uczestnictwem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy. Do udziału w akcji zgłaszać się mogą szkoły, biblioteki i inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie "Wesela" w swoich miejscowościach.

W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bajki. 2017-06-29 21:16:52
    Pierwsza Bajka to:jestem Prezydentem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA