REKLAMA

Prezydent: zacznijcie dyskusję nad przyszłym ustrojem

 • Autor: pt/pap
 • 17 czerwca 2017 14:48
Prezydent: zacznijcie dyskusję nad przyszłym ustrojem Andrzej Duda (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

O rozpoczęcie dyskusji nad przyszłym ustrojem państwa i nową konstytucją zaapelował w sobotę prezydent Andrzej Duda do uczestników spotkania z Klubami Gazety Polskiej. Opowiedział się za "referendum konsultacyjnym" nad nową ustawą zasadniczą.

"Ja bym chciał i prosił was, żebyście zaczęli też dyskusję na temat tego, jakiego ustroju dla Polski chcielibyście na przyszłość" - powiedział Duda.

"Państwo powinno być ukształtowane tak, jak wy tego chcecie, bo ono ma być państwem dla was i konstytucja jest dla was, to nie wy jesteście dla konstytucji; władza też jest dla was" - przekonywał.

"Chciałbym, żebyście dyskutowali o tym, jakiej konstytucji, jakiego ustroju dla Rzeczypospolitej chcecie" - powiedział prezydent, dodając, że chce, by była to "dyskusja o charakterze ogólnonarodowym".

"Mam takie poczucie, że ta konstytucja, która jest obecnie, ona jednak ma poważne niedostatki. Tym niedostatkiem jest choćby to, że nie uchroniła nas przed podwyższeniem wieku emerytalnego" - mówił.

Postawił pytanie, przed iloma innymi nieprzewidzianymi kwestiami "nie byłaby nas w stanie uchronić".

Wyraził przekonanie, że przemiany ustrojowe "powoli dobiegają końca", a nowe pokolenie potrzebuje nowej konstytucji. "Dla mnie to jest konstytucja absolutnie okresu przejściowego" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że chciałby, aby Polacy mogli się wypowiedzieć na temat nowej konstytucji. "Dlatego chciałbym zrealizować ten pomysł referendum konsultacyjnego, referendum co do kierunków ustrojowych państwa, po to, żeby na podstawie jego wyników można było przygotować nową konstytucję (...). Po to, żebyście państwo na końcu mogli drugi raz zagłosować, już nad gotową konstytucją, ale przygotowaną według tego wzoru, który narzuciło polskie społeczeństwo" - mówił.

Nawiązał też do kryzysu uchodźczego i kwot. "Próbuje się nas zmusić do tego, żeby siłą przywieziono ludzi do Polski i żebyśmy my ich siłą tutaj zatrzymywali" - powiedział.

Zadeklarował, że do Polski może przybywać "ten, kto po prostu będzie chciał" i otrzyma pomoc, jeżeli będzie jej potrzebował. "Nie wykluczam, że będzie nam potrzebny głos polskiego społeczeństwa również i w tej sprawie" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Motloch+Komuna. 2017-06-18 17:00:26
  Co tu zmieniac? KOMUNA juz jest pelna para.Sekretarza Partii tez maja w osobie Kaczynskiego,a reszta to Pacholki do brudnej roboty tak jak ten stary KC-k Piotrowicz.Szumowiny tego nie widza bo tylko maja 500+ w glowie.44 Lata bata nad Lbem im za malo chca dluzej albo dozywotnio.Spostrzega sie ,ale bedzie za pozno Motloch.
 • Juz jest Komunizm. 2017-06-17 15:58:29
  Narciarzu slugo Naczelnika nie musisz zmieniac juz jest KOMUNIZM.
 • polityk prawicowy 2017-06-17 15:15:40
  Ustrój mamy dobry, należy tyko nie być przestępcą , przestrzegając prawa, mają z tym problem politycy i samozwańcze samorządy terytorialne. W związku z powyższym oby cieszyć się wolnością jak Amerykanie należy zmodyfikować prawo, przestępstwa nie podlegają przedawnieniu, bazy kompletne danych osobowych i Wiemy Kto jest Kim ,bez ściemy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA