REKLAMA

Problem polskiego cmentarza w Monte Cassino wyciszony, a nie rozwiązany?

  • Autor: Zbigniew Wąsik
  • 15 lutego 2016 10:36
Problem polskiego cmentarza w Monte Cassino wyciszony, a nie rozwiązany? Czy bazar to dobre sąsiedztwo dla cmentarza w Monte Cassino? (fot.:wikipedia commons)

W pod koniec ubiegłego roku niemożliwy był dostęp do trzech najważniejszych pomników polskich są sąsiadujących bezpośrednio z polskim cmentarzem na zboczach Monte Cassino. Stało się tak ponieważ opat opactwa benedyktynów na Monte Cassino, o. Pietro Vittorelli podpisał z komercyjna firma umowę na zorganizowanie w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii bazaru. Jedną z atrakcji bazaru miała być szopka bożonarodzeniowa, eksponowana rok wcześniej w Watykanie. Czy sprawa została rozwiązana?

Bazar został zlokalizowany tak, że brama przez którą wchodziło się na terem cmentarza została zablokowana. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że o podpisania umowy o zlokalizowaniu bazaru z bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza dowiedziało się po czasie.

Pierwsi zareagowali Polacy mieszkający we Włoszech. Interwencję kanałami dyplomatycznymi podjęły tez polskie ambasady we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej. W ich wyniku 19. grudnia ub. roku brama prowadząca na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino została otwarta, zaś instalacje bazaru czasowo zostały zdemontowane. Na terenie pozostała tylko szopka.

Jak poinformował posłów z sejmowej Komisji Łączności z Polakami Zagranicą przedstawiciel MSZ, Ambasador Polski w Republice Włoskiej Tomasz Orłowski, utrzymuje w tej sprawie ciągły kontakt z władzami miasta Cassino i opatem Vittorelli. Rozmawia także na ten temat ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. MSZ twierdzi, że sprawa jest o tyle trudna, że miejscowa ludność oczekuje, że w tym miejscu będzie prowadzona działalność komercyjna.

Niemniej jednak MSZ uważa, że mino delikatności problemu, sprawę można już uznać w zasadzie za pomyślnie zakończoną

Nieco inaczej przedstawiła sytuację posłanka Joanna Fabisiak z PO. Według posiadanych przez nią informacji pochodzących od miejscowej Polonii, umowa jaką podpisał opat z firma komercyjną obowiązywać ma przez 20 lat i nic nie wskazuje na to by jej warunki zostały zmienione. Inaczej też niż MSZ przedstawiła stanowisko mieszkańców Cassino. Miejscowa ludność zorganizowała nawet marsz protestacyjny przeciwko zlokalizowaniu bazaru w bezpośrednim sąsiedztwie Polskiego Cmentarza Wojennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA