REKLAMA

Problem z podręcznikami. Szkoły nie dostały dotacji

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT
  • 05 września 2017 09:42
Problem z podręcznikami. Szkoły nie dostały dotacji Dopiero wtedy, gdy dostanę pieniądze z dotacji podręcznikowej mogę zamawiać książki - mówi Krzysztof Adamczak/Fot. pixabay

Część uczniów, którzy w poniedziałek 4 września rozpoczęli nowy rok szkolny, zasiadła w szkolnych ławach bez nowych podręczników.

• Niektóre szkoły w Lesznie nie mają jeszcze nowych podręczników.

• Szkoła, dopóki nie dostanie dotacji, nie może ich kupić.

• W poznańskim kuratorium twierdzą, że wszystkie poprawnie przygotowane i złożone w czerwcu wnioski zostały zrealizowane.

- Nie dostaliśmy jeszcze dotacji na ich zakup – powiedział dla PortalSamorzadowy.pl Krzysztof Adamczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Lesznie. - Wniosek złożyłem w czerwcu, nowy rok szkolny zaczął się we wrześniu, a ja do tej pory nie mam zarządzenia prezydenta zwiększającego mój budżet o kwotę dotacji podręcznikowej. Dopiero wtedy, gdy dostanę pieniądze, mogę zamawiać książki. Takie jest prawo, nie mogę tego zrobić wcześniej.

Jak sprawdziliśmy w Lesznie, również dyrektorzy innych szkół przyznali, że dotacja podręcznikowa jeszcze do nich nie trafiła. Dyrektor Adamczak pytany o przyczyny opóźnienia dodał, że w magistracie tłumaczono im, iż organ prowadzący szkoły samorządowe, czyli prezydent miasta, zrobił to, co do niego należało, czyli złożył wniosek o subwencję do wojewody, ale jej nie dostał. Podobno wojewoda wydał już wszystkie pieniądze, które miał do wydania.

Przypomnijmy, że 31 marca 2017 roku MEN opublikował rozporządzenie z dnia 16 marca 2017 roku w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2017 r , poz. 691). Rozporządzenie utrzymało finansowanie podręczników i zeszytów ćwiczeń przez państwo. System dotacyjny obowiązuje w całej nowej ośmioletniej szkole podstawowej.

„Obsuwka” terminowa?

Na spotkaniu w Kuratorium Oświaty w Poznaniu zainteresowani dyrektorzy usłyszeli, że wojewoda chce na ten cel jak najszybciej pozyskać pieniądze z rezerwy celowej MEN, ale przesunięcie tych środków do wojewody, a potem samorządów musi trochę potrwać i stąd ta „obsuwka” terminowa.

PortalSamorzadowy.pl zapytał Wielkopolskiego Kuratora Oświaty jak dużo szkół w województwie nie otrzymało jeszcze dotacji podręcznikowych. - Wszystkie poprawnie przygotowane i złożone w czerwcu wnioski zostały zrealizowane. Część jednostek samorządu terytorialnego, złożyła wnioski po raz pierwszy dopiero 31 sierpnia br. - odpowiedziała Katarzyna Zarzyńska, starszy specjalista Wydziału Administracyjno-Finansowego w Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Podkreślała, że wpływ na realizację wniosków mają: termin złożenia przez jednostkę samorządu terytorialnego wniosku, poprawność złożonych wniosków, czas oczekiwania na zwiększenie budżetu wojewody w przypadku, gdy kwota wynikająca ze złożonych wniosków, przewyższa środki pozostające w dyspozycji. Urząd realizuje wnioski jednostek samorządu terytorialnego, a nie poszczególne wnioski dyrektorów szkół.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA