REKLAMA

Problem z Programem 500 plus. W systemie jest luka

  • Autor: PAP/AT
  • 09 lutego 2017 06:42
Problem z Programem 500 plus. W systemie jest luka Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód (fot.pixabay.com)

Luka w Programie 500 plus sprawia, że nieuczciwi przedsiębiorcy mogą dostać 500 zł na każde dziecko. Nikt nie zweryfikuje ich dochodów.

Jak informuje "Rzeczpospolita", wszyscy rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się ryczałtem lub kartą podatkową mogą otrzymać 500+ na każde dziecko, nawet gdy nie są do tego uprawnieni. Pozwala na to luka w systemie. Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód. Jeśli mają dziecko i ubiegają się o świadczenie, to wielkość ich dochodu gmina ustala na podstawie oświadczenia. Problem w tym, że nie jest w stanie zweryfikować jego prawdziwości. I to rodzi możliwość nadużyć - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Kryteria 500 plus to dyskryminacja?

Problem dotyczy też rozliczających się na podstawie karty podatkowej, których jest nieco ponad 100 tys. Resort rodziny wie o tych lukach - podaje "Rzeczpospolita".

"Postaramy się uszczelnić system, ale już raz Trybunał uznał takie uszczelnienie za niekonstytucyjne" - mówi dziennikowi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA