REKLAMA

Proboszcz katedry na Wawelu o ekshumacji Lecha i Marii Kaczyńskich

  • Autor: PAP/MIW
  • 28 października 2016 11:20
Proboszcz katedry na Wawelu o ekshumacji Lecha i Marii Kaczyńskich Według radia RMF FM sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu ma zostać otwarty 14 listopada. (fot. pixabay.com).

• Otrzymałem z Prokuratury Krajowej pismo z prośbą o pomoc w czasie działania prokuratury na terenie krypty, w której spoczywa para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy i o wyznaczenie kapłanów, którzy będą obecni przy tych czynnościach - powiedział proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.
• Proboszcz nie podał daty, kiedy planowana jest ekshumacja.
• Według radia RMF FM sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu ma zostać otwarty 14 listopada. Prokuratura Krajowa nie komentuje tych informacji.

- Ponieważ działania będą prowadzone na terenie katedry, ma w nich uczestniczyć dwóch księży z Kapituły Metropolitalnej. Będę to ja i druga osoba wydelegowana przez kard. Stanisława Dziwisza - powiedział ks. Sochacki.

Dodał, że decyzja co do daty należy do prokuratury, a inne szczegóły nie są jeszcze ustalone.

RMF FM podało, że ekshumacja ciał Lecha i Marii Kaczyńskich ma rozpocząć się nad ranem 14 listopada; w tym czasie zablokowany ma być dostęp na wzgórze wawelskie. Później szczątki mają być przewiezione pod eskortą policji do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trzecim tygodniu listopada mają zostać przeprowadzone jeszcze co najmniej cztery ekshumacje: w Warszawie i Lublinie. Powołując się na informacje od śledczych, RMF FM twierdzi, że "przeprowadzenie wszystkich 83 ekshumacji ma nastąpić do końca roku".

Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Znajduje się tam także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • artamator 2016-11-02 09:25:41
    Do Aleksander Kujawski: dlatego, że przez takie gadki i działania jak twoje w czasie ostatnich 7 dekad Polska zapomniała, że powinna nie tylko przypominać życiorysy wartościowych Polaków jak np. Sobieski ale także zacząć budować panteon współczesnych własnych bohaterów innych niż wanda wasilewska, jozef stalin itd.
  • Aleksander Kujawski 2016-10-28 19:26:23
    Z jakiej racji i z jakiego powodu Lech Kaczyński i jego małżonka zostali pochowani na Wawelu? To jest miejsce pochówku Królów Polski i Najważniejszych Bohaterów a nie pasażerów katastrof samolotów !!! Jeśli będziemy chować wszystkich prezydentów , którzy zginęli w wypadkach kolejowych lub drogowych, to trzeba będzie budować piętra w podziemiach Wawelu. Aleksander KujawskiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA